Bez tajemnic: zawód UX Designer - pytania i odpowiedzi

Oto rozmowa z Piotrem Trzaskowskim na temat zawodu UX Designera. Piotr jest twórcą kursów i artykułów o projektowaniu User Experience zorientowanym na użytkownika, projektantem najbardziej skomplikowanych aplikacji bankowych i płatniczych. Przeszedł drogę zawodową od artysty malarza, arteterapeuty do UX Designera i właściciela własnej agencji UX. Chętnie dzieli się swoją wiedzą z początkującymi projektantami.

Z rozmowy dowiesz się między innymi:

  • Na czym polega praca w roli UX-Designera?
  • Jakie są blaski i cienie tego zawodu?
  • Kto się najlepiej sprawdza w tej roli?
  • Jakie drogi najczęściej prowadzą do pracy w tym zawodzie?
  • Jak wcześniejsze doświadczenia pomogły Piotrowi na drodze jego zmiany zawodowej?

A to pytania uzupełniające naszą rozmowę. O odpowiedzi poprosiłam Piotra Trzaskowskego:

UX a UI

Jaka jest różnica pomiędzy UX a UI ?

UI to tzw. User Interface – interfejs użytkownika. Jest to zawężenie działalności projektanta do skupienia się na interfejsie wizualnie, a mniej na całokształcie doświadczenia użytkownika z interfejsem. Najczęściej UI Designerzy zajmują się po prostu aspektem wizualnym, graficznym i pilnowaniem standardów, np. związanych z Design Systemem aplikacji. Jeśli np. mamy dużą aplikację, taką jak aplikacje bankowe, to wszystkie jej moduły – zakładanie konta, przelewy, czy pożyczki, muszą być spójne wizualnie i zgodne ze standardami. W tym wypadku pracę wykonuje UI Designer.

UX – User Experience – projektanci doświadczenia użytkownika zajmują się projektowaniem tego, jak aplikacja lub strona internetowa będzie wyglądała i działała dla użytkownika. Część dotycząca intuicyjności będzie tutaj ważniejsza. Dobry UX Designer nie myśli tylko o wyglądzie, ale także o funkcjonalności. Jeśli projekt nie będzie przyjazny dla użytkownika i łatwy w używaniu, to realizacja celów, takich jak np. dokonanie zakupu w sklepie internetowym, będzie utrudniona. Wtedy mamy do czynienia z kiepskim projektem UX. Zdarza się nawet, że UX Designerzy nie zajmują się grafiką a jedynie strukturą aplikacji, architekturą informacji ekranów, klikalnymi prototypami bez grafiki. Mogą się skupiać głównie na testowaniu i audytowaniu rozwiązań pod kątem swojej wiedzy eksperckiej i dobrych praktyk w projektowaniu produktów skupionych na potrzebach klientów.

Czy w firmie powinny być osoby, które śledzą opinie klientów i na nie reagują?

Takie działania zawsze się przydadzą w miarę możliwości budżetowych. Aby z punktu widzenia poznawać potrzeby użytkowników polecam np. regularne testy użyteczności swojej strony lub aplikacji, żeby jakościowo dowiedzieć się, czego potrzebują użytkownicy i jakie niedomagania ma nasz produkt. Rynek zmienia się szybko. Idealnie by było, gdyby takie testy odbywały się raz na pół roku. Można robić jeszcze zewnętrzne audyty użyteczności, wykonywane przez UX Designera z zewnątrz, który krytycznie spojrzy na nasz produkt. Przydatne mogą być też wywiady pogłębione z użytkownikami.

Przebranżowienie do zawodu UX Designera

Ile czasu średnio trwa proces przebranżowienia do zawodu UX Designera?

Od kilku miesięcy do kilku lat. Ja przebranżawiałem się na własną rękę i zajęło mi to 3 lata. Na początku nie wiedziałem jeszcze co dokładnie chcę projektować i nie miałem jasno wyznaczonego celu. Dodatkowo oferty pracy miały najróżniejsze wymagania. Nie wiedziałem czy chcę być Grafikiem, Web Designerem czy UI Designerem, UX/UI Designerem, UX Designerem czy Art Directorem. Dodatkowo różne kursy uczyły różnych rzeczy. Gdybym miał mentora, który prowadziłby mnie za rękę, to przy swoim zapale zacząłbym pracować w UX znacznie szybciej.

Jestem grafikiem w wydawnictwie, skąd mogę wiedzieć, że będę dobrym UX Designerem?

Osoba, która ma już styczność z projektowaniem czegoś jest do przodu w branży. Posiada zmysł estetyczny i skłonność do dokładności. Jeśli już projektowała w wydawnictwie, to miała nawet styczność z odbiorcą, ponieważ coś, co projektowała, było potem czytane i oglądane przez klientów. Mamy tutaj świetny materiał na projektanta. Taka osoba będzie jednak zmagać się z nowymi problemami i trochę innym środowiskiem współpracy. Duża część pracy projektanta UX to konsultacje i wymyślanie nieszablonowych rozwiązań.

Jak szukać pracy?

Jakie polecasz sposoby poszukiwania pracy w tym zawodzie?

Linkedin – warto mieć dobry profil przyciągający zainteresowanie rekruterów, którzy w dużej mierze tam się rozglądają. Sugeruję zainwestować w specjalistę od Linkedin, który pomoże nam szybko zbudować konkurencyjną pozycję – nawet jako projektant dopiero szukający pracy.

Rozbudowa portfolio – to nasza wizytówka, która od razu przyciąga zainteresowanie, szczególnie, jeśli nie mamy jeszcze doświadczenia,

Ciągły rozwój własny – z każdą nowo pozyskaną wiedzą jesteśmy coraz bliżej otrzymania pracy. Tu uważałbym jednak na to, żeby nie popaść w spiralę ciągłej nauki i myślenia na zasadzie, że muszę wiedzieć wszystko. W takim wypadku mocno obniżymy swoją pewność siebie. Nigdy nie będziemy wiedzieć wszystkiego. Dobry UX ma przede wszystkim odpowiedni sposób myślenia – skoncentrowany na potrzebach użytkownika.

Zarobki UX Designera

Na jakie zarobki może liczyć UX Designer?

Od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jak ostatnio sprawdzałem, to oszacowałem, że było to od 4500 do kilkunastu tysięcy. Widziałem jednak oferty za 20-30 tysięcy złotych [stan na marzec 2022].

Przydatne linki

Jakie linki/strony polecasz sprawdzić, gdy zaczynamy rozważać przebranżowienie do zawodu UX Designera?

  • strefakursow.pl – kursy o UX pojawiają się tam ostatnio bardzo często. Dwa z nich są moje.
  • eduweb.pl – tam zrobiłem sporo ciekawych kursów – szczególnie tych, dotyczących narzędzi do projektowania,
  • ux-man.pl – jest tam mój kurs dla UX Designerów w oparciu o praktykę, realne projekty i rozbudowywanie portfolio

Generalnie jest sporo zagranicznych rozbudowanych kursów, które kończymy uzyskaniem certyfikatu. Jednak mi osobiście najbardziej przypadły do gustu kursy z polskich portali, które wymieniłem.

Kto jeszcze oprócz Ciebie uczy tego zawodu? Kogo cenisz szczególnie?

Jak w każdej dziedzinie, i w UX są influencerzy. Mi osobiście najbardziej przypadł do gustu Grzegorz Róg, który nie jest stricte UX Designerem, ale posiada wiele materiałów do nauki na ten temat i stworzył świetną infrastrukturę dla swoich podopiecznych. Bardzo podoba mi się jego kompleksowe spojrzenie na biznes online. Sam Grzegorz w kursach uczy grafiki, UX, programowania, marketingu... Wszystkie działania online tworzą ekosystem, który spełnia określone cele sprzedażowe lub funkcjonalne. Szczerze mówiąc nie mam ulubionych stricte UX Designerów i to pewnie dlatego, że wolę patrzyć na aplikacje i www z lotu ptaka. Inspirowali mnie zawsze biznesmeni, którzy tworzyli struktury niż specjaliści w swojej dziedzinie zajmujący się pracą detaliczną. Pewnie dlatego po 3 miesiącach mojej pierwszej pracy w branży zostałem kierownikiem UX w celu wybudowania tego działu w firmie lub otrzymywałem projekty, w których potrzebne były umiejętności managerskie.

Bardzo dziękuję za rozmowę!

Narzędzia, o których wspomina Piotr w rozmowie:

Sketchhttps://www.sketch.com/

Adobe XD https://www.adobe.com/pl/products/xd.html

Figma - https://www.figma.com

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję za odwiedzenie mojej strony!

Mam dla Ciebie darmowy rozdział z e-booka
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku".
Sprawdź, czy zmiana zawodowa jest optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie!
Pobierz wraz z zapisem na biuletyn.