Szukanie pracy jest dla większości z nas sporym wyzwaniem. Jednym z narzędzi, które LinkedIn oferuje w takiej sytuacji, jest nakładka #OpenToWork. Zielone półkole wokół zdjęcia profilowego to wyraźny sygnał: „Szukam nowych możliwości zawodowych!”. Kiedy warto z niej korzystać? Czy nakładka pomaga, czy może czasami przynosi mniej pożądane skutki? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom takiego rozwiązania.
Co to jest nakładka „Open to Work”?
Kilka słów wstępu dla osób stawiających swoje pierwsze kroki na LinkedIn. Nakładka „Open to Work” to wizualny element, który można dodać do swojego zdjęcia profilowego. Zielony pasek z napisem #OPENTOWORK wskazuje, że użytkownik aktywnie szuka nowej pracy. Funkcja ta została wprowadzona przez serwis LinkedIn, by ułatwić kontakt między rekruterami a kandydatami, ale także wewnątrz sieci znajomych i jest polecana przez serwis jako szczególnie przydatna dla osób otwartych na różne propozycje zawodowe.
Widoczność nakładki można ustawić dla wszystkich użytkowników LinkedIn albo tylko dla rekruterów korzystających z narzędzia LinkedIn Recruiter. Ważne, że przy zapisie serwis uprzedza, że w żadnej z tych opcji serwis nie jest w stanie zagwarantować poufności faktu poszukiwania nowej pracy. W praktyce może to oznaczać, że nasza nakładka będzie widoczna także dla osób z firmy, w której obecnie jesteśmy zatrudnieni.
Kiedy Open To Work może pomóc – jakie są zalety?
Wyraźny komunikat do naszej sieci kontaktów
Moim zdaniem taki komunikat do sieci kontaktów to największa zaleta nakładki „Open to Work”. Nakładka działa jak billboard – wszyscy wiedzą, że szukasz pracy i jesteś otwarty na propozycje. Ktoś, kto Cię zna i ceni, jest w Twojej sieci kontaktów, wie coś o interesującej rekrutacji i widzi u Ciebie taką nakładkę, może z większym prawdopodobieństwem się do Ciebie odezwać. To dotyczy szczególnie ukrytego rynku pracy, gdzie oferty często nie są upubliczniane.
Stajemy się priorytetem dla algorytmu LinkedIn
Nakładka “Open to work” powstała po to, aby profile w ten sposób oznaczone pojawiały się częściej w wyszukiwaniach osób rekrutujących. Z pewnością dużą jej zaletą jest mobilizacja do określenia preferowanych stanowisk, lokalizacji i form pracy, której szukamy. Dzięki temu możemy otrzymywać drogą mailową bardziej dopasowane oferty. Pomagamy też algorytmowi, aby to właśnie nasz profil wyświetlał się w określonych rekrutacjach w pierwszej kolejności. Ten sam cel możemy uzyskać korzystając z opcji ukrytej - do wiadomości rekruterów.
Masz silną markę osobistą i dużą sieć kontaktów
Jeśli jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, masz wiele rekomendacji i aktywnie udzielasz się na LinkedIn, nakładka może być dodatkowym impulsem dla rekruterów, by się z Tobą kontaktowali. Osoby z mocnym wizerunkiem zawodowym budzą zaufanie i są często postrzegane jako atrakcyjni kandydaci, niezależnie od tego, czy szukają pracy. Podobnie może zadziałać dobrze napisany post „Szukam pracy”: przyciąga uwagę rekrutujących w Twoim najbliższym otoczeniu. Sama kiedyś tego doświadczyłam.
Nie jesteś obecnie zatrudniony lub Twój obecny pracodawca wie, że szukasz pracy
Gdy jesteś pomiędzy zatrudnieniem, taka zakładka może być naturalnym działaniem. Jednak jeśli jesteś zatrudniony, to ma ona sens tylko i wyłącznie wtedy, gdy Twój szef wie, że szukasz nowych możliwości pracy. To może być sytuacja na przykład, gdy projekt zmierza ku zakończeniu albo planowana jest restrukturyzacja w firmie. Wtedy taka informacja może przyspieszyć proces znalezienia nowych wyzwań zawodowych.
Kiedy warto być ostrożnym – jakie są wady nakładki Open To Work?
Twoi współpracownicy i/lub szef nie wiedzą, że szukasz nowej pracy
Jeśli Twój szef lub koledzy z pracy przeglądają LinkedIn, nakładka może spowodować nieprzyjemne konsekwencje. W wielu firmach publiczne sygnalizowanie chęci zmiany pracy jest postrzegane jako brak lojalności i może wpłynąć na Twoją pozycję zawodową.
Twój profil na LinkedIn nie jest dopracowany
Jeśli nie masz dobrze przygotowanego profilu, brakuje w nim informacji o Twoim doświadczeniu, umiejętnościach, jest mało rekomendacji albo nie ma ich wcale, taka nakładka zamiast zainteresować, może zniechęcić potencjalnych rekruterów.
Możesz otrzymywać oferty całkowicie niedopasowane do Twoich potrzeb
Nakładka „Open to Work” może być odczytana przez rekruterów jako sygnał desperacji, publiczne ogłoszenie, że jesteś bezrobotny, potrzebujesz w krótkim czasie znaleźć nową pracę i zniżasz swoją poprzeczkę. W takiej sytuacji mogą Ci przedstawiać liczne oferty nie spełniające Twoich wymagań. Może też pojawić się w Twojej skrzynce odbiorczej więcej spamu.
Uruchomienie stereotypów i brak ofert od headhunterów prowadzących poszukiwania bezpośrednie
Przyznając się otwarcie do szukania nowego zatrudnienia, możesz przestać otrzymywać oferty od head hunterów nastawionych na pasywnych kandydatów, czyli takich, którzy nie szukają pracy w sposób aktywny. Profil z nakładką może być interpretowany jako brak bieżącego zapotrzebowania na umiejętności kandydata, co może obniżyć jego pozycję negocjacyjną. W wielu branżach nakładka może być odbierana jako oznaka desperacji, a nie determinacji, szczególnie na wyższych szczeblach zarządzania (poziom Prezesa, członków Zarządu), gdzie najczęściej prowadzi się poszukiwania bezpośrednie. Może uruchamiać stereotypowe myślenie, że kandydat został zwolniony, nie radzi sobie z obecnym zatrudnieniem albo brakuje mu umiejętności dyskretnego i subtelnego autopromowania się. Więcej o stereotypach w rekrutacji.
Budujesz markę osobistą w innej roli
Jeśli dokonujesz zmiany zawodowej i próbujesz pozycjonować się jako ekspert, coach czy freelancer, nakładka może wysłać sprzeczne sygnały. Zamiast wzmacniać Twój wizerunek, może sugerować, że masz trudności ze znalezieniem pracy albo ze znalezieniem klientów, co w przypadku budowy autorytetu nie działa na korzyść.
Jakie dobre praktyki polecam?
Jeśli szukasz pracy i zastanawiasz się nad skorzystaniem z nakładki „Open to Work”, pamiętaj o kilku zasadach:
Dopracuj swój profil
Twoje zdjęcie, nagłówek, podsumowanie, sekcja doświadczenia i umiejętności powinny jasno pokazywać, kim jesteś i co możesz zaoferować przyszłemu parcodawcy. Dobrze przygotowany i dopracowany profil to Twoja wizytówka - nie nakładka.
Bądź aktywny na LinkedIn
Komentuj posty innych, a najlepiej sam regularnie publikuj treści. Buduj swoją sieć kontaktów. Aktywność zwiększa widoczność Twojego profilu w wynikach wyszukiwania rekruterów. Po więcej wskazówek zajrzyj do artykułu Jak zmienić pracę z LinkedIn.
Rozważ użycie ukrytej funkcji „Open to Work”
Jeśli nie chcesz publicznie informować o poszukiwaniu pracy albo nie jesteś gotowy, aby uruchamiać stereotypy w myśleniu osób w Twojej sieci (o czym była mowa wyżej), możesz skorzystać z opcji, która udostępnia tę informację wyłącznie rekruterom. Jeśli szukasz pracy w ukryciu, nie masz niestety pełnej gwarancji, że informacja o Twojej otwartości na nowe oferty pracy, nie trafi w niepowołane ręce.
Docieraj do rekruterów bezpośrednio
Prowadź aktywny networking. Wysyłaj spersonalizowane wiadomości do osób z Twojej branży, uczestnicz w wydarzeniach branżowych i angażuj się w grupy na LinkedIn.
Nakładka „Open to Work” to narzędzie, które teoretycznie może przyspieszyć proces znalezienia pracy (choć moim zdaniem, ciągle jest to rzadkie zjawisko - bardzo bym chciała się mylić!), ale – jak każde narzędzie – wymaga odpowiedniego użycia. Warto zastanowić się nad tym, jaką wiadomość chcesz wysłać swoim kontaktom na LinkedIn i czy nakładka wpisuje się w Twoją strategię zawodową. Pamiętaj, że poszukiwanie pracy to proces, który wymaga aktywności i zaangażowania, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na użycie nakładki, czy nie.
O tym, jaka była moja osobista historia związana z nakładką, przeczytaj w poście na LinkedIn.
Czy nakładka „Open to Work” pomogła Ci znaleźć pracę? Podziel się swoimi doświadczeniami!
Wykorzystane źródła:
https://www.linkedin.com/help/linkedin/answer/a507508/let-recruiters-know-you-re-open-to-work?
https://www.therecruitment-group.co.uk/blog/pros-and-cons-using-linkedin-open-to-work-
https://www.businessinsider.com/linkedin-open-to-work-tag-red-flag-desperation-recruiter-says-2023-11?IR=T
https://dariuszuzycki.com/kariera/open-to-work/
https://visiontopurpose.com/2023/05/open-to-work/
https://earnbetter.com/blog/should-you-display-an-open-to-work-badge-on-linkedin/
https://chatgpt.com