Jak to jest z tą zmianą zawodową?

Niedawno znajomy zagadnął mnie o moją pracę. Czy faktycznie zmiana zawodowa w zgodzie z naszymi pasjami jest w ogóle możliwa? Czy to się komuś udaje? Że można z tego wyżywić rodzinę? A może jest to tylko wymysł Amerykanów? A może w warunkach polskich to się po prostu nie udaje? Słuchałam tych pytań i pomyślałam, że są to kwestie pojawiające się w głowach wielu osób z mojego otoczenia. Ciekawe, że gdy zaczęłam pisać ten tekst zadzwonił mój dawny klient, z którym jestem zaprzyjaźniona i także opowiadał o swoich dylematach związanych z nowymi wyborami na ścieżce zawodowej.

Czy zmiana zawodowa może się udać?

Jak to jest ze zmianą kariery czy pracy? Przyznam się, że Amerykanie ciągle bardzo mnie inspirują i gdyby nie to, pewnie robiłabym w życiu coś innego. Ciągle uczę się od nich, że do każdej zmiany zakończonej sukcesem, także tej zawodowej, potrzebna jest odwaga w sięganiu po marzenia i wytrwałość.

Projektowanie ścieżki zawodowej w zgodzie ze sobą jest trudnym procesem, często także żmudnym. Jeśli jednak zaczynamy odkrywać siebie i swoją drogę, to mają miejsce tak zwane zbiegi okoliczności, które możemy interpretować jako pomoc z góry, przejawy działania Bożej Opatrzności. Krótko mówiąc otrzymujemy wsparcie w naszych dążeniach, które trudno wytłumaczyć w sposób racjonalny.

Z zaangażowaniem przyglądamy się swoim preferencjom i talentom, temu, co jest dla nas ważne, czego najbardziej pragniemy w głębi duszy i w ten sposób odkrywamy ścieżkę, która się zagubiła, ale jest w nas gdzieś zapisana. To tak jakby rozwijać rulon naszej własnej unikalności, który nigdy się nie kończy i zawsze pozostaje ta nieodkryta część. Im lepiej siebie znamy, tym odkrywanie ścieżki jest łatwiejsze, ale zawsze może nas coś zaskoczyć. To nieodkryte, to nasz potencjał. Możemy go blokować albo nieustannie szukać nowych sposobów jego rozwijania. Przez całe życie.

Michael Gerber, autor bardzo inspirującej książki "Mit przedsiębiorczości" (ang. The E-Myth) pisze tak (w wolnym tłumaczeniu):

Michael Gerber:
Twoja ścieżka zawsze była w tobie. Po prostu ją zagubiłeś. Nie ufałeś jej. W dążeniu do zaspokojenia oczekiwań rodziców czy nauczycieli, straciłeś łączność z samym sobą. Na szczęście nie na zawsze.

Trudno jest przeprowadzić zmianę, gdy nie ma się wokół odpowiednich wzorców albo nasze otoczenie ma swój własny pomysł na nasze życie. Presja zapewnienia odpowiedniego statusu materialnego, tytułu na wizytówce czy dążenie do (wątpliwego) bezpieczeństwa, jakie daje praca na etacie, często nie mają nic wspólnego z tym, co jest prawdziwie dla nas ważne. I tak upływa nam życie. A w pewnym momencie stwierdzamy, że jest za późno na zmiany...I to może być pułapka, w którą wpada wielu z nas.

Jak to jest z tą zmianą zawodową?

Gerber pisze o prawdziwej ścieżce życia, na której za każdym zakrętem czeka na nas niespodzianka, odkrywanie czegoś nowego. Jest to ścieżka ciągłego zaangażowania, ścieżka naszej wolności. Ta wolność, to nie tylko możliwość odpowiedzi "tak" lub "nie" w określonej sytuacji, ale przede wszystkim SIŁA do kształtowania siebie samego, do wychodzenia poza strefę komfortu, poza to, co już dobrze znamy. Do stawiania się tym, kim jesteśmy naprawdę.

To może oznaczać, że gdy dokonamy jednej zmiany zawodowej, pojawią się następne. Będziemy kształtować siebie, poszukiwać jak najlepszych sposobów rozwijania swojego potencjału, odkrywać swoje wartości i naturalne dążenia. I będzie to proces ciągły.

Co jest potrzebne do zmiany?

Z jednej strony potrzebujemy czasu na zatrzymanie się i kontakt z samym sobą, luksus podejmowania działania i przyglądania się sobie oraz wyciągania wniosków, szczególnie z porażek, a z drugiej strony otwartość na inspiracje płynące od innych ludzi, na to, co dzieje się wokół nas. Izolowanie się od świata w procesie zmian to błąd, który może doprowadzić do porażki. Nie musimy być sami, nawet jeśli najbliższe otoczenie nie rozumie naszych pragnień. Poszukujmy sprzymierzeńców, mentorów, ludzi, którzy pomogą nam w tym, w czym sami nie mamy doświadczenia, którzy zadadzą właściwe pytania, którzy okażą życzliwość albo zwyczajnie, pomodlą się za nas.

W procesie zmiany zawodowej ciągle uczymy się siebie. I nawet jeśli dojdziemy do sytuacji, że kochamy poniedziałki, to po jakimś czasie może się okazać, że coś innego stanie się naszą potrzebą albo samo życie pokaże nam obszar, w którym  konieczny jest nasz rozwój.

Jeśli zainteresował Cię temat odkrywania siebie i projektowania zmiany zawodowej koniecznie sięgnij po moją najnowszą książkę "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku".

Wykorzystane źródła:

Gerber Michael E. The E-Myth Revisited. Why Most Small Businesses Don't Work and What to Do About It. Harper Collins, New York, 1995.

Gerber Michael E. Mit przedsiębiorczości. Dlaczego większość małych firm upada i jak temu zaradzić. MT Biznes, Warszawa, 2014.

 

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję, że odwiedzasz moją stronę!

Jeśli myślisz o zmianie zawodowej, to już teraz możesz pobrać darmowy rozdział e-booka "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku". Przekonaj się, czy zmiana zawodowa to właściwy krok dla Ciebie.

Pobierz wraz z zapisem na biuletyn i dołącz do grona osób świadomie kształtujących swoją zawodową przyszłość!