Rozmowa kwalifikacyjna to rekrutacja pracodawcy

Rozmowa kwalifikacyjna to rekrutacja pracodawcy; trzy osoby rozmawiające o pracy

"Na rozmowę kwalifikacyjną nie przychodzisz jako petent żebrzący o pracę, ale jako darczyńca dysponujący kapitałem, którym jesteś ty sam. Uwierz mi, możesz okazać się dla pracodawcy prawdziwym skarbem." Richard Bolles (z książki "Jakiego koloru jest twój spadochron" wyd. Studio EMKA, Warszawa, 2011)

Te słowa Dicka Bollesa, guru doradztwa zawodowego, towarzyszą mi za każdym razem, gdy jako kandydatka stawiam się na rozmowie kwalifikacyjnej. Jakiś czas temu brałam udział w ciekawym procesie rekrutacyjnym i na ten temat kilka refleksji.

1. Twoi znajomi są Twoimi oczami i uszami na rynku pracy

Poleciła mi ten proces koleżanka, która wie o tym, że szukam pracy (prowadząc firmę, cały czas szukamy pracy:) Chciałabym współpracować z ciekawą organizacją i stać się częścią jej zespołu. Najbardziej jednak zależy mi na znalezieniu pracodawcy - szefa, który podzielałby moje wartości, idealnie takiego, którego mogłabym podziwiać jako menedżera:) Tak się szczęśliwie ułożyło, że koleżanka znała tego pracodawcę, który rekrutował i mogła mi go polecić. Gdyby nie telefon od niej, raczej bym nie zauważyła tej rekrutacji.

2. Dopasowane CV i materiały aplikacyjne

Pierwszy krok to przygotowanie i wysłanie aplikacji. Z ciekawością zajrzałam do ogłoszenia o pracę. I tu schody, bo wcale nie miałam przekonania, że spełniam wszystkie wymagania podane w ofercie. Podeszłam do tego zadaniowo. Mimo, że były wątpliwości, popatrzyłam, czy spełniam przynajmniej 70% kryteriów. Uznałam, że tak i przygotowałam aplikację. Potem, w trakcie rozmowy o pracę, otrzymałam pochwałę za dobrze przygotowane CV i inne materiały. Szczególnie wyróżniał się mój list motywacyjny, który jasno pokazywał dopasowanie do stanowiska, na które aplikowałam.

CV i LM dopasowane do stanowiska i pracodawcy, przyciągają uwagę i pomagają w zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną.

3. Rozmowa kwalifikacyjna - okazja do zadawania pytań

Niedługo po wysłaniu aplikacji odebrałam telefon z zaproszeniem na rozmowę poprzez Skype. Okazało się, że osoby rekrutujące rozmawiały ze mną z jednego z miast europejskich, siedziby firmy, do której aplikowałam. Rozmowa przebiegła w miłej atmosferze. Ciekawe, że zadano mi kilka pytań, na które nie miałam przygotowanych wcześniej odpowiedzi. Wiadomo, że lepiej wcześniej przemyśleć potencjalne trudne obszary, na które mogę się natknąć podczas interview. A tu usłyszałam pytania o bardziej coachingowym charakterze, takie, które sama zadaję moim Klientom. Cenne, bo pytania zmusiły mnie do zastanowienia, wyjścia poza strefę komfortu. W rozmowie padły też pytania behawioralne. Miałam też możliwość zadania moich własnych pytań dotyczących firmy i stanowiska, o które się ubiegałam.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie tylko prezentujesz swoją osobę, ale zbierasz informacje o stanowisku i firmie, gdzie aplikujesz

4. Otwartość na doświadczenia

Już ta pierwsza rozmowa była cennym doświadczeniem dla mnie. Spotkałam dwie ciekawe osoby, które pokazały swoją firmę w bardzo korzystnym świetle. Odniosłam bardzo pozytywne wrażenie. Rozmowa zakończyła się obietnicą, że być może będzie ciąg dalszy, już w Warszawie.

Rozmowa kwalifikacyjna to rekrutacja pracodawcy

Pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej zapytaj się o dalszy przebieg procesu selekcji

I tak było faktycznie. W kolejnym tygodniu przyszło zaproszenie na spotkanie z szefową firmy. Rozmowa kwalifikacyjna, która może człowieka uskrzydlić? Tak, to możliwe. Tego właśnie doświadczyłam. I wcale nie dlatego, że otrzymałam ofertę pracy. Co ciekawe, to podczas rozmowy z tą manager, uświadomiłam sobie w pewnym momencie, że nie przejdę jednak do dalszego etapu. Zauważyłam lukę w moim dopasowaniu, którą wychwyciła moja rozmówczyni. Doświadczyłam rozmowy z osobą autentyczną i otwartą, jasno komunikującą swoje oczekiwania, lubiącą ludzi, pasjonatkę swojej pracy i nastawioną na rozwój. Takie spotkanie to czysta przyjemność!

Każda rozmowa kwalifikacyjna to okazja do poznania człowieka po drugiej stronie i nawiązania nowego kontaktu

5. Informacja zwrotna po rozmowie o pracę - okazja do uczenia się

Po tygodniu szefowa firmy zadzwoniła z informacją zwrotną. Powiedziała mi jak mnie odebrała podczas naszej rozmowy i dlaczego, to nie mnie wybrano do dalszego etapu. I co? Niby mnie właśnie odrzucono, ale dlaczego czułam u ramion skrzydła?...;)

Każdy proces rekrutacyjny i rozmowa kwalifikacyjna to okazja do uczenia się, także siebie...

Wczoraj jeden z moich Klientów przypomniał mi słowa Marka Kamińskiego, "liczy się droga, a nie cel." Pracy póki co nie otrzymałam w tej firmie, ale zyskałam nowe doświadczenia po drodze.

Poszukiwanie pracy może być fascynującym zajęciem, jeśli tylko właściwie do tego podejdziesz

I do takiego podejścia zachęcam:)

Jeśli potrzebujesz wsparcia podczas poszukiwania nowej pracy, to oferuję swoje towarzystwo! Skontaktuj się ze mną poprzez formularz kontaktowy w zakładce KONTAKT.

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję, że odwiedzasz moją stronę!

Jeśli myślisz o zmianie zawodowej, to już teraz możesz pobrać darmowy rozdział e-booka "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku". Przekonaj się, czy zmiana zawodowa to właściwy krok dla Ciebie.

Pobierz wraz z zapisem na biuletyn i dołącz do grona osób świadomie kształtujących swoją zawodową przyszłość!