Jak wdzięczność łączy się ze zmianą zawodową?

Temat wdzięczności to stale powracający wątek na blogu zmianazawodowa.pl Jak wdzięczność łączy się ze zmianą zawodową, poszukiwaniem pracy i zmianą kariery? Odpowiedź dla niektórych może być oczywista, ale pewnie są tu także osoby, dla których temat jest stosunkowo nowy.

W artykule wskazuję kilka obszarów, w których warto skorzystać z dobrodziejstw wdzięczności.

Rozwój osobisty

Bycie wdzięcznym pomaga dostrzec wszystkie rzeczy i osoby wokół nas. Sprawia, że podchodzimy pozytywniej do życia, mniej narzekamy, zatrzymujemy się w biegu na moment, ogarniamy refleksją swoje życie i otoczenie. Wzmacniamy siebie i wzmacniamy ludzi wokół. Można by rzec, że rozwijamy w ten sposób swoją duszę. O korzyściach związanych z praktykowaniem wdzięczności, które potwierdzają badania psychologiczne czytaj w artykule Wdzięczność - źródłem siły.

Moc przyciągania

Pozytywnym nastawieniem i postawą wdzięczności możemy przyciągać do siebie innych! Także pracodawców :) I nie chodzi tu o naiwność lub łatwowierność, ale o postawę człowieka świadomego swojej wartości, kierującego się rozumem i poszukującego prawdy. Jakże często postawę wdzięczności chcą wykorzystać zręczni manipulatorzy - z pewnością nie o to tu chodzi.

Listy i maile z podziękowaniem

Bardzo dobrym nawykiem jest wyrażanie wdzięczności w trakcie poszukiwania pracy, na przykład w formie listów z podziękowaniem: 

  • osobom zapraszającym nas na rozmowę kwalifikacyjną,
  • udzielającym nam informacji o firmie, konkretnym zawodzie, o wakacie, 
  • dającym nam wsparcie w trudnych chwilach.

W ten sposób nie osłabiamy się, a wręcz prezentujemy się jako dysponujący zasobami partnerzy.

Wsparcie w trudnościach

Poszukiwanie nowej pracy i sytuacja zwolnienia to często pasmo trudnych emocji porównywalnych z żałobą po stracie bliskiej osoby. Postawa wdzięczności w takich sytuacjach pozwala przetrwać trudny czas.

Więcej na ten temat wdzięczności znajdziesz w książce "Jakiego koloru jest twój spadochron?" R. Bollesa, którą wydało Wydawnictwo StudioEMKA, a także w książce "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku".

Na koniec fragment z marcowego biuletynu ZMIANA ZAWODOWA, do którego subskrypcji zapraszam.

Jest wiele momentów w codziennym życiu, w których myślę o wdzięczności. Nie wiem, co wydarzy się w przyszłości, tak wiele rzeczy kompletnie ode mnie nie zależy, ale mogę cieszyć się z tego, co mam dziś - tu i teraz. Mam na to wpływ. I to wielki wpływ. Bez względu na to, co będzie jutro, dziś mam powód, żeby być wdzięczną. Nawet jeśli jutro sytuacja ulegnie zmianie, zdarzą się jakieś rzeczy trudne do przewidzenia, dziś przeżywam coś dobrego, takie niby nic jak krótki spacer w słoneczny poranek, który pobudza mnie do życia. Mam powód, aby dziękować.

Zauważyłam, że od kiedy dziękowanie jest stałym elementem mojego dnia, tych momentów - drobnych i nie tylko drobnych powodów do dziękowania - zauważam coraz więcej i więcej. Szczególnie wtedy, gdy pojawiają się różne trudności. I jest mi z tym dobrze. Odczuwam w sobie dobrą energię, siłę do życia i jednocześnie spokój wewnętrzny.

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!