Każdy, kto doświadczył zwolnienia z pracy, pewnie się zgodzi ze mną, że nie jest to nic przyjemnego. Sama wspominam tego typu doświadczenie, gdy w 2000 roku firma, w której pracowałam, ogłosiła upadłość, stery przejął syndyk masy upadłościowej, a wszyscy pracownicy dostali wypowiedzenia umowy o pracę. Zwolnienie z pracy to wiele trudnych emocji... Z pewnością gorzej jest, gdy zwolnionym jest się indywidualnie, my odchodzimy, a inni zostają. No i dziś kilka wskazówek dla osób, które znalazły się właśnie "za burtą".
Zwolnili mnie z pracy co dalej
Gdy doświadczamy bycia zwolnionym wydaje się, że wali się świat. Wszystko jest potrzebne, czy inaczej - wszystko jest dla ludzi. To założenie trudno czasem przyjąć do siebie, gdy słyszymy informację: "Jest Pan zwolniony", "Musimy się z Panią pożegnać - jest Pani zwolniona". Może się nam wydawać, że świat runął, ale tak nie jest. Zapewne przypominasz sobie wiele osób, którym decyzja firmy o rozstaniu z nimi, finalnie bardzo się przysłużyła. Dość często słyszę tego typu historie opowiadane przez moich Klientów.
"Nie wiedziałam, że zwolnienie z pracy, może być dla mnie takim błogosławieństwem!" - to słowa jednej z moich Klientek, która po utracie pracy i rozstaniu z dużą, ale dość toksyczną, korporacją, zaczęła drugie życie - zatrudniła się w mniejszej firmie, na bardziej samodzielnym i odpowiedzialnym stanowisku i po prostu "rozkwitła":)
Czasem w trudnym momencie wydaje się, że doświadczamy prawdziwej katastrofy, ale to od nas zależy, co z tym doświadczeniem zrobimy, jak je wykorzystamy i czego się nauczymy.
Przygotuj się na trudne emocje
Trudne emocje dotyczą nie tylko Ciebie i są sposoby, żeby sobie z nimi radzić. Już wiele lat temu nieżyjąca już, amerykańska psycholog dr Elisabeth Kubler-Ross przedstawiła teorię radzenia sobie z sytuacją żałoby po śmierci bliskiej osoby, a więc najbardziej stresogennego wydarzenia, jakie może się nam przydarzyć. Okazuje się, proces przeżywania żałoby ma bardzo dużo punktów wspólnych właśnie z sytuacją bycia zwolnionym z pracy. Emocje w obu przypadkach bardzo często układają się kolejno następujące po sobie etapy. Te etapy to:
- zaprzeczanie ("niemożliwe, że mnie zwolnili, to jakaś pomyłka"),
- gniew ("ja mu pokażę, jak on mógł"),
- targowanie się i negocjacje ("gdybym była bardziej uległa, to by mnie szef nie zwolnił", "gdybym przewidział rozwój wypadków na rynku, to...", "gdybym skorzystał z tamtej okazji..."),
- depresja ("jestem do niczego, na niczym się nie znam", "kto mnie zatrudni", "nikt do mnie nie dzwoni")
- akceptacja i otwarcie się na działanie.
Trudne emocje związane z byciem zwolnionym z pracy to wstęp do nowego otwarcia, skierowania się ku przyszłości i znalezienia nowego miejsca zatrudnienia.
Jestem zwolniony i co dalej? - 4 wskazówki o czym pamiętać
Szukanie pracy - o czym pamiętać
Bycie zwolnionym oznacza konieczność zadbania przede wszystkim o siebie. Twoja forma fizyczna ma wielkie znaczenie. Bolles w swojej słynnej książce-poradniku dla szukających pracy "Jakiego koloru jest twój spadochron?" (EMKA, 2011) pisze o potrzebie nastawienia się na długi proces pozostawania bez pracy, co najmniej kilkunastu tygodni. W związku z tym potrzeba zadbać o podstawowe rzeczy, takie jak:
- odpowiednia ilość snu
- ruch fizyczny, najlepiej na świeżym powietrzu. Dobrym i tanim(!) sposobem na ruch jest bieganie albo szybkie chodzenie.
- nawodnienie organizmu. Twój organizm potrzebuje wody - zwłaszcza wtedy, gdy przeżywasz dużo stresu.
- ćwiczenia rozwijające kreatywność czyli gimnastyka mózgu - o tym więcej w artykule Zadbaj o swój mózg.
Oprócz zadbania o formę fizyczną warto także bacznie przyjrzeć się swoim emocjom i myślom, na czym się koncentrujemy i co pochłania naszą energię. Więcej o postawie przydatnej w trakcie poszukiwania pracy w Niezbędniku dla szukających pracy.
Zwolnienie z pracy - strategiczne podejście
Oczywiście dobrze jest, gdy emocje związane z byciem zwolnionym z pracy trochę opadną, zaplanować sobie strategię - co dalej.
- czy szukamy pracy w tym samym obszarze, w którym mieliśmy już jakieś doświadczenia,
- czy rozwijamy własną działalność,
- czy dokonujemy mniejszej lub większej zmiany zawodowej, czyli startujemy na inne stanowisko lub zmieniamy branżę,
- a może jeszcze inne rozwiązanie uznamy za najlepsze?
W każdej z tych opcji potrzebujesz stery kariery przejąć we własne ręce i w każdej z tych opcji znajdziesz w naszym serwisie przydatne artykuły. Bycie zwolnionym to może byc okazja, aby podjąć działanie, z którym zwlekałeś lub zwlekałaś przez lata.
Życzę Ci, aby fakt bycia zwolnionym z pracy stał się dla Ciebie bodźcem do dobrych zmian w Twoim życiu!
Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie dalsze informacje, zapisz się na nasz biuletyn. Serdecznie zapraszam:)