Jak szukać pracy poprzez networking?

Wszyscy wiemy, że gdy szukamy pracy w dziedzinie, w której nie mamy doświadczenia, korzystanie z pracuj.pl albo innych portali w internecie może nie przynieść zamierzonego efektu. Pozostaje nam poruszanie się po ukrytym rynku pracy i docieranie do niego poprzez sieć kontaktów zawodowych czyli networking. O networkingu na stronie zmianazawodowa.pl napisano już wiele (polecam Networking w poszukiwaniu pracy). Tym razem od praktycznej strony, co robić, aby informacje o wakatach trafiały właśnie do nas, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy w networkingu zbyt dużego doświadczenia.

Wielu osobom networking kojarzy się z bywaniem na spotkaniach networkingowych. Oczywiście tego typu spotkania także mogą pomóc w poznaniu nowych osób, ale w poszukiwaniu pracy w Polsce mogą one mieć ograniczoną skuteczność. W tym przypadku networking oznacza najczęściej budowanie relacji poprzez kontakty 1-1 lub w mniejszych grupach.

Jak przygotować się do networkingu?

Networking polega w dużej mierze na rozmawianiu z ludźmi. Oto pytania, które warto sobie zadać, gdy chcemy znaleźć nową pracę i wykorzystać do tego networking:

Jaki jest Twój przekaz (elevator speech)? Jak chcesz się zaprezentować innym osobom, szczególnie tym, którzy znają Cię słabiej albo wcale. Jakiej pracy szukasz?

Jaka jest Twoja strategia poszukiwania pracy? Jakie miejsce ma w niej networking? Po czym poznasz, że strategia przybliża Cię do Twojego celu?

Co chcesz osiągnąć poprzez kontakt z drugą osobą? Pamiętaj, że networking to budowanie „mostów” w dwie strony, a więc także, a może przede wszystkim, słuchanie drugiego człowieka. Zastanów się, w jaki sposób możesz pomóc danej osobie.

Zadbaj o widoczność w internecie. Często osoba, która z nami rozmawia, sprawdza informacje na nasz temat w sieci. Co tam znajdzie? Czy Twój profil na LinkedIn jest aktualny?

Jeśli planujesz pracę w innej dziedzinie niż dotychczas, prawdopodobnie nie wystarczą kontakty, które masz na bieżąco. Z kim chcesz odnowić kontakt? Spisz osoby, które dokonały zmiany pracy podobnej do tej, którą Ty teraz planujesz. Być może któraś z osób, które znasz, pracuje w interesującej Cię dziedzinie albo miała wcześniej tego typu doświadczenia.  Kto z Twoich znajomych może znać taką osobę? Zaplanuj, do ilu osób chcesz zadzwonić w najbliższym czasie.

Jak szukać pracy poprzez networking?

Sieć kontaktów osoby dokonującej dużej zmiany powinna być jak najbardziej zróżnicowana. Z jakich branż, dziedzin chcesz poznać nowe osoby? Gdzie te osoby możesz znaleźć? Jak w ogóle możesz poszerzyć swoją sieć kontaktów? Gdzie możesz poznać nowe osoby?

Czy masz gotowe CV albo fiszkę networkingową (co to jest fiszka networkingowa), gdy ktoś od razu Cię o to poprosi?

Jeśli uczestniczysz w konferencji albo spotkaniu networkingowym i kontaktujesz się z osobami nieznajomymi, warto mieć ze sobą wizytówki - ciągle jeszcze bywają używane. Jeśli chcesz zmienić pracę albo aktualnie nie pracujesz, wizytówka powinna zawierać tylko Twoje podstawowe dane kontaktowe. 

Jak możesz zadbać o swoją sieć kontaktów?

  • Bądź aktywny, dzwoń, pisz maile, umawiaj się na kawę, bierz udział w spotkaniach towarzyskich różnego rodzaju, także spotkaniach networkingowych, wydarzeniach branżowych i targach.
  • Pytaj o inne osoby, które znają Twoi znajomi, proś o polecenia. Pytaj o informacje, nie o załatwienie pracy.
  • Pamiętaj o wykonaniu follow-up-u, jeśli na coś się umawiasz. Zapisuj sobie daty kontaktów i pilnuj, aby nie były one zbyt rzadkie.
  • Zapraszaj znajomych do swojej sieci na portalach społecznościowych, szczególnie na LinkedIn. LinkedIn to prawdziwa kopalnia wiedzy o ofertach pracy zamieszczanych bezpośrednio przez pracodawców. Gdy kogoś nowego poznasz "w realu", zapraszaj go do znajomych w sieci.
  • Dbaj o widoczność w mediach społecznościowych. Dziel się ze znajomymi ciekawymi artykułami na tematy zawodowe. Facebook to także miejsce, gdzie może wypatrzyć Cię potencjalny pracodawca, a jednocześnie możesz łatwo poznać potrzeby Twoich znajomych i zaoferować pomoc.

W networkingu ważne jest budowanie relacji w dwie strony, a nie tylko korzystanie z pomocy. Nawiązując kontakt z nową osobą lub odnawiając relację na przykład z dawnym kolegą z pracy warto sprawdzić jakie potrzeby ma osoba, z którą rozmawiamy. Jeśli wiesz o wakacie w jakimś miejscu, daj znać osobie, która może być nim zainteresowana. Zmiana pracy może być świetną okazją do nawiązania nowych znajomości i odnowienia starych. Nigdy nie wiesz, co dobrego przyniesie Ci kontakt z drugim człowiekiem i z której strony przyjdzie do Ciebie ciekawa informacja o możliwościach pracy.

Jeśli potrzebujesz zaplanować albo zaktualizować swoją strategię poszukiwania pracy, omówić w jaki sposób wpleść w nią networking, aby szybciej osiągnąć swój cel, zapraszam do umówienia się na spotkanie! Skorzystaj z formularza kontaktowego.

Wykorzystane źródła:

https://www.forbes.com/sites/nextavenue/2016/08/17/to-get-a-job-use-your-weak-ties/#10d4d41e6b87

http://embacareercoach.net/networking-tips-emba-graduates/

 

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję, że odwiedzasz moją stronę!

Jeśli myślisz o zmianie zawodowej, to już teraz możesz pobrać darmowy rozdział e-booka "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku". Dzięki niemu dowiesz się, czy zmiana zawodowa to właściwy krok dla Ciebie. Przekonaj się, jak możesz dopasować zawodową ścieżkę do swoich potrzeb.

Wystarczy, że zapiszesz się na mój biuletyn (newsletter), a darmowy rozdział trafi prosto do Twojej skrzynki. Z biuletynu zyskasz informacje o nowościach oraz inspirujące wskazówki, które pomogą Ci skutecznie rozwijać Twoją karierę w zgodzie ze sobą.

Dołącz do grona osób świadomie kształtujących swoją zawodową przyszłość!