Jak szukać pracy poprzez networking?

Wszyscy wiemy, że gdy szukamy pracy w dziedzinie, w której nie mamy doświadczenia, korzystanie z pracuj.pl albo innych portali w internecie może nie przynieść zamierzonego efektu. Pozostaje nam poruszanie się po ukrytym rynku pracy i docieranie do niego poprzez sieć kontaktów zawodowych czyli networking. O networkingu na stronie zmianazawodowa.pl napisano już wiele (polecam Networking w poszukiwaniu pracy). Tym razem od praktycznej strony, co robić, aby informacje o wakatach trafiały właśnie do nas, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy w networkingu zbyt dużego doświadczenia.

Wielu osobom networking kojarzy się z bywaniem na spotkaniach networkingowych. Oczywiście tego typu spotkania także mogą pomóc w poznaniu nowych osób, ale w poszukiwaniu pracy w Polsce mają one ograniczoną skuteczność. W tym przypadku networking oznacza najczęściej budowanie relacji poprzez kontakty 1-1 lub w mniejszych grupach.

Jak przygotować się do networkingu?

Networking polega w dużej mierze na rozmawianiu z ludźmi. Jaki jest Twój przekaz? Jak chcesz się zaprezentować innym osobom, szczególnie tym, którzy znają Cię słabiej albo wcale. Jakiej pracy szukasz?

Jaka jest Twoja strategia poszukiwania pracy? Jakie miejsce ma w niej networking? Po czym poznasz, że strategia przybliża Cię do Twojego celu?

Co chcesz osiągnąć poprzez kontakt z drugą osobą? Pamiętaj, że networking to budowanie „mostów” w dwie strony, a więc także, a może przede wszystkim, słuchanie drugiej strony. Zastanów się, w jaki sposób możesz pomóc danej osobie.

Zadbaj o widoczność w internecie. Często osoba, która z nami rozmawia, sprawdza informacje na nasz temat w sieci. Co tam znajdzie? Czy Twój profil na LinkedIn jest aktualny?

Jeśli planujesz pracę w innej dziedzinie niż dotychczas, prawdopodobnie nie wystarczą kontakty, które masz na bieżąco. Z kim chcesz odnowić kontakt? Spisz osoby, które dokonały zmiany pracy podobnej do tej, którą Ty teraz planujesz. Być może któraś z osób, które znasz, pracuje w interesującej Cię dziedzinie albo miała wcześniej tego typu doświadczenia.  Kto z Twoich znajomych może znać taką osobę? Zaplanuj, do ilu osób chcesz zadzwonić w najbliższym czasie.

Jak szukać pracy poprzez networking?

Sieć kontaktów osoby dokonującej dużej zmiany powinna być jak najbardziej zróżnicowana. Z jakich branż, dziedzin chcesz poznać nowe osoby? Gdzie te osoby możesz znaleźć? Jak w ogóle możesz poszerzyć swoją sieć kontaktów? Gdzie możesz poznać nowe osoby?

Czy masz gotowe CV albo fiszkę networkingową (co to jest fiszka networkingowa), gdy ktoś od razu Cię o to poprosi?

Jeśli uczestniczysz w konferencji albo spotkaniu networkingowym i kontaktujesz się z osobami nieznajomymi, warto mieć ze sobą wizytówki - ciągle są tam używane. Jeśli chcesz zmienić pracę albo aktualnie nie pracujesz, wizytówka powinna zawierać tylko Twoje podstawowe dane kontaktowe. 

Jak możesz zadbać o swoją sieć kontaktów?

  • Bądź aktywny, dzwoń, pisz maile, umawiaj się na kawę, bierz udział w spotkaniach towarzyskich różnego rodzaju, także spotkaniach networkingowych, wydarzeniach branżowych i targach.
  • Pytaj o inne osoby, które znają Twoi znajomi, proś o polecenia. Pytaj o informacje, nie o załatwienie pracy.
  • Pamiętaj o wykonaniu follow-up-u, jeśli na coś się umawiasz. Zapisuj sobie daty kontaktów i pilnuj, aby nie były one zbyt rzadkie.
  • Zapraszaj znajomych do swojej sieci na portalach społecznościowych, szczególnie na LinkedIn lub Goldenline. LinkedIn to obecnie prawdziwa kopalnia wiedzy o ofertach pracy zamieszczanych bezpośrednio przez pracodawców. Gdy kogoś nowego poznasz "w realu", zapraszaj go do znajomych w sieci.
  • Dbaj o widoczność w mediach społecznościowych. Dziel się ze znajomymi ciekawymi artykułami na tematy zawodowe. Facebook to także miejsce, gdzie może wypatrzyć Cię potencjalny pracodawca, a jednocześnie możesz łatwo poznać potrzeby Twoich znajomych i zaoferować pomoc.

W networkingu ważne jest budowanie relacji w dwie strony, a nie tylko korzystanie z pomocy. Nawiązując kontakt z nową osobą lub odnawiając relację na przykład z dawnym kolegą z pracy warto sprawdzić jakie potrzeby ma osoba, z którą rozmawiamy. Jeśli wiesz o wakacie w jakimś miejscu, daj znać osobie, która może być nim zainteresowana. Zmiana pracy może być świetną okazją do nawiązania nowych znajomości i odnowienia starych. Nigdy nie wiesz, co dobrego przyniesie Ci kontakt z drugim człowiekiem i z której strony przyjdzie do Ciebie ciekawa informacja o możliwościach pracy.

Jeśli potrzebujesz zaplanować albo zaktualizować swoją strategię poszukiwania pracy, omówić w jaki sposób korzystać z networkingu na drodze do Twojego celu, zapraszam do umówienia się na spotkanie! Skorzystaj z formularza kontaktowego TUTAJ

Wykorzystane źródła:

https://www.forbes.com/sites/nextavenue/2016/08/17/to-get-a-job-use-your-weak-ties/#10d4d41e6b87

http://embacareercoach.net/networking-tips-emba-graduates/

 

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!