ChatGPT i poszukiwanie pracy: 6 pomocnych wskazówek

Współczesny świat zmienia się w zawrotnym tempie, a technologie stają się integralną częścią naszego życia, wpływając także na sposób, w jaki szukamy pracy. W listopadzie 2022 roku pojawiła się nowa możliwość, ChatGPT – zaawansowany chatbot wykorzystujący sztuczną inteligencję, wkroczył w naszą codzienność. Więcej o tym jak świat zmienia się na naszych oczach, o trendach przyszłości związanych z rynkiem pracy przeczytasz w artykule "Przyszłość - trendy na rynku pracy".

ChatGPT – co to za skrót?

ChatGPT to program komputerowy, opracowany przez amerykańskie laboratorium badawcze OpenAI. Skrót GPT oznacza Generative Pre-trained Transformer (ang.). Jak pisze o sobie sam chat, w polskiej wersji, ChatGPT może być określany jako Generatywny Transformator z Wstępnym Szkoleniem lub Transformer z Wstępnym Szkoleniem do Generacji. Jeszcze inaczej: generatywny transformator wstępnie przetrenowany.

Jest to zaawansowany model sztucznej inteligencji, który został wstępnie przeszkolony na dużym zbiorze danych tekstowych. Potrafi generować teksty, odpowiadać na pytania i wykonywać różne polecenia w naturalnym języku, wprowadzane przez użytkownika. Inaczej mówiąc ChatGPT to symulator ludzkiej konwersacji, który jest w stanie przewidywać kolejne słowa w ciągu. Warto pamiętać, że często odpowiedzi mogą być tylko pozornie prawdziwe, więc potrzeba informacje uzyskane tą drogą weryfikować także w innych źródłach. ChatGPT został uruchomiony jako prototyp 30 listopada 2022 i w ciągu 5 dni zyskał ponad milion użytkowników na świecie. Takim dokonaniem nie może się pochwalić żadna inna platforma internetowa.

Sztuczna inteligencja zmienia nasze życie i ChatGPT świetnie to pokazuje. Od kilku miesięcy staram się poznawać lepiej tę platformę, prowadzę z nią konwersacje, analizuję i badam. Widzę jej niedoskonałości i ograniczenia, ale też oczarowana jestem potencjałem, który w niej drzemie. Oto kilka spostrzeżeń, które mi się nasuwają.

ChatGPT w poszukiwaniu pracy – gdzie może pomóc?

Oto kilka sprawdzonych przeze mnie obszarów związanych z poszukiwaniem nowej pracy, w których ChatGPT może być naszym asystentem.

ChatGPT i opracowanie strategii poszukiwania pracy

Jeśli chcemy zmienić pracę, warto podejść do tematu strategicznie - określić cel i spisać działania, które będą prowadziły do tego celu. Strategię warto opracować wspólnie z profesjonalistą, czyli z coachem, mentorem lub doradcą zawodowym. O tworzeniu strategii więcej w książce "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku". ChatGPT może być tutaj dobrym uzupełnieniem takiej indywidualnej pomocy lub pracy ze wspomnianą książką. Jeśli znamy rodzaj stanowiska, na którym chcemy pracować, a najlepiej także firmę, w której pragniemy znaleźć pracę, sztuczna inteligencja może podpowiedzieć nam różne działania, które warto wziąć pod uwagę w budowaniu takiej strategii. W kolejnym kroku warto zweryfikować te podpowiedzi we współpracy z profesjonalistą. Aktualna wersja ChatGPT w chwili pisania tego tekstu (sierpień 2023) ma dostęp do informacji sprzed września 2021 roku, więc tym bardziej trzeba sprawdzić uzyskane wskazówki.

ChatGPT i redagowanie dokumentów aplikacyjnych

ChatGPT może nam pomóc w opracowaniu wstępnej wersji CV, listu motywacyjnego lub innego listu, który chcemy wysłać w ramach poszukiwania pracy. Może podpowiedzieć odpowiednie sformułowania, słowa kluczowe i struktury, które pomogą nam się wyróżnić. Uwaga, warto pamiętać, że sztuczna inteligencja proponuje pewne szablony, które wymagają dalszego uszczegóławiania, a potem dopasowania do naszych potrzeb. Przesyłanie ogólnych, niespersonalizowanych wytworów sztucznej inteligencji może odnieść odwrotny skutek do zamierzonego. Dlatego dokumenty tworzone z pomocą AI powinny być sprawdzone przez profesjonalistę. ChatGPT nie gwarantuje na ten moment poufności wprowadzanych danych, więc unikajmy podawania informacji, które mogą dostać się w niepowołane ręce.

ChatGPT i poszukiwanie pracy - 6 pomocnych wskazówek

ChatGPT i przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

ChatGPT może być naszym towarzyszem podczas przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Może podpowiadać pytania i  dawać wskazówki jak na nie odpowiadać. Może wskazywać jak się zachowywać podczas rozmów, na co zwracać uwagę, a czego unikać. Im bardziej szczegółowo będziemy formułować zapytania, tym ta pomoc może być bardziej wartościowa. Na razie nie wydaje się, że ChatGPT jest dobrym narzędziem do symulacji rozmów kwalifikacyjnych, bo nie potrafi zweryfikować naszych odpowiedzi według określonych kryteriów. Prawdopodobnie to się jednak wkrótce zmieni, bo rozmowy kwalifikacyjne coraz częściej będziemy odbywać ze sztuczną inteligencją.

ChatGPT i analizowanie wymagań firm

Sztuczna inteligencja może pomóc w zrozumieniu ogłoszeń o pracy, wyłuskać konkretne wymagania i kluczowe kompetencje poszukiwane przez pracodawców. Dzięki temu będziemy mogli lepiej dostosować swoje aplikacje do oczekiwań firm. Tu także warto omówić swoje wnioski z konwersacji z AI z profesjonalistą, bo pomyłka może nas drogo kosztować.

ChatGPT i zbieranie informacji o pracodawcach

Z tej racji, że ChatGPT (wersja 3.5) nie ma obecnie dostępu do danych nowszych niż z września 2021, to informacje podawane przez niego wymagają sprawdzenia i aktualizacji. Nie ma w związku z tym także możliwości dostępu do aktualnych ofert pracy publikowanych przez firmy. Możemy jednak za pomocą tego narzędzia pytać o kulturę organizacyjną, filozofię pracy, historię czy zasięg działania konkretnych firm i na tej podstawie sprawdzać swoje do niej dopasowanie.

ChatGPT i doradztwo zawodowe

ChatGPT może podpowiedzieć nam konkretne branże i firmy, które najbardziej odpowiadają naszym zainteresowaniom i kompetencjom. Ważne, aby wcześniej odrobić lekcję na swój temat i poznać swoje mocne strony, predyspozycje i preferencje. Narzędzia zawarte w książce "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku" mogą być w tym pomocne. Takie tropy oczywiście wymagają dalszego badania i weryfikacji, ale mogą stanowić dobry punkt wyjścia, a potem temat do konsultacji z profesjonalistą.

I najważniejsze

To tylko wybrane z wielu zastosowań ChataGPT w poszukiwaniu pracy i zmianie zawodowej. Bez wątpienia tego typu nowoczesne technologie stwarzają nowe możliwości dla poszukujących nowego zatrudnienia. Dzięki zaawansowanym algorytmom, ChatGPT ma szansę stać się naszym asystentem na każdym etapie procesu rekrutacyjnego, dostarczając cennych wskazówek.

Zastosowanie ChatGPT w poszukiwaniu pracy otwiera nowe horyzonty dla kandydatów, umożliwiając im korzystanie z najnowszych technologii w procesie rozwoju kariery. Niemniej jednak warto pamiętać, że ChatGPT stanowi tylko uzupełnienie profesjonalnych usług doradczych oraz ekspertów ds. zatrudnienia. Weryfikacja informacji i porad jest kluczowa dla podejmowania mądrych decyzji dotyczących drogi zawodowej.

A jakie jest Twoje zdanie o sztucznej inteligencji w poszukiwaniu pracy?

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub skonsultować swój proces poszukiwania nowej pracy, zachęcamy do kontaktu.

 

Odkryj swój potencjał

Masz pytanie? Skontaktuj się ze mną już teraz!

Zgoda *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest JC Coaching, Nowa Iwiczna, Tarniny 5a, 05-515 Mysiadło k/Warszawy.

 

Wykorzystane  źródła:

ChatGPT https://chat.openai.com

https://pl.wikipedia.org/wiki/ChatGPT

https://www.indeed.com/career-advice/news/chatgpt-job-search

https://www.bbc.com/news/technology-63861322

Photo by Emiliano Vittoriosi on Unsplash

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!