Kiedy jest najlepszy czas na zmianę zawodową?

Kiedy jest najlepszy czas na zmianę zawodową? - często słyszę podobne zapytania. Towarzyszę moim Klientom w zmianach zawodowych od 2008 roku i niezmiennie moja odpowiedź na to pytanie brzmi: TERAZ.

W tym tekście poruszam najważniejsze tematy związane z decyzją dotyczącą zmiany zawodowej, co jest punktem wyjścia, kiedy planujemy zmianę pracy, przebranżowienie lub przekwalifikowanie.

Zastanawiasz się nad zmianą pracy, a może wręcz zawodu i zwlekasz z decyzją w nieskończoność? Tak często bywa, że ze zmianami, które są ważne, ale nie pilne, nie spieszymy się. A im dłużej zwlekamy, tym trudniej nam podjąć decyzję o zmianie. Znalezienie czasu na przeprowadzenie zmiany, a wcześniej jej zaplanowanie, może być nie lada wyzwaniem w dzisiejszym, szybko gnającym do przodu, świecie. To jedno z wyzwań, które często blokuje nas przed podjęciem pierwszego kroku. Nie zachęcam tutaj do raptownego rzucania obecnej pracy, ale metodycznego zaplanowania kolejnych kroków począwszy od czasu na refleksję i poznawanie siebie.

Potraktuj zmianę jako swoje nowe hobby

W książce „Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku” poruszam wiele praktycznych tematów związanych z projektowaniem i realizacją zamierzeń związanych ze zmianą. Znalazły się tam między innymi takie ważne słowa: „Niezbędny jest ściśle określony czas na działania związane ze zmianą zawodową, abyś mógł zrealizować swój cel.”

Pamiętam, gdy miałam małe dzieci i zastanawiałam się nad powrotem do pracy zawodowej. Bardzo trudno było mi wykroić czas, w którym mogłabym na spokojnie przyjrzeć się opcjom, które były wtedy przede mną. Zawsze było coś ważniejszego, co pochłaniało moje myśli, a temat powrotu do pracy odkładałam w nieskończoność.

Jeśli pracujemy na etacie takim sygnałem może być zbliżający się koniec urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego i zapytania, które mogą do nas docierać od pracodawcy. Ja pracowałam na własny rachunek i takiego zewnętrznego bodźca do działania potrzebowałam. Z pomocą przyszła mi pewna książka i wyjazd na ferie, gdy miałam wreszcie czas i przestrzeń, aby zająć się swoimi najważniejszymi tematami. O tym więcej piszę w artykule Moje dlaczego.

To moje osobiste doświadczenie nauczyło mnie, jak ważny jest czas, czas na zmianę zawodową, na jej przygotowanie, ale wcześniej na przemyślenie zmiany i przyglądanie się sobie. W projektach z Klientami od tego zagadnienia zwykle zaczynamy. Gdy jesteśmy obciążeni pracą ponad miarę i tego czasu na zmianę nie potrafimy sobie wygospodarować, nic się nie wydarzy. Nie ma szans.

Jak znaleźć czas na refleksję i planowanie zmiany?

Pewnie czasem marzymy, aby zmiana zadziała się szybko, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Tak się jednak zwykle nie dzieje. Do zmiany potrzeba się przygotować. A na przygotowania potrzebujemy zaplanować sobie czas. Jeśli podejmujemy współpracę z doradcą zawodowym lub coachem kariery, dużo łatwiej wygospodarować w swoim tygodniowym harmonogramie zajęć wolne momenty na przygotowania do zmiany. W przypadku, gdy jesteśmy zatrudnieni, to powinno być minimum 2 godziny tygodniowo. Jeśli zależy nam, aby zawodowa wolta dokonała się szybciej, wtedy przygotowanie powinno mieć bardziej intensywny charakter.

Pamiętam Klientkę, która była ogromnie pochłonięta aktualną pracą i z tej racji pragnęła wprowadzenia większej równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. Było jej trudno zrezygnować z dotychczasowych przyzwyczajeń związanych z wykorzystaniem czasu w ciągu dnia. Przygotowanie do zmiany zawodowej może oznaczać, że na pewien czas musimy sobie zrobić przestrzeń na „nowy projekt”. To może oznaczać, ze rezygnujemy z niektórych rozrywek czy ograniczamy czas spędzany w mediach społecznościowych. Warto przyjrzeć się swojemu harmonogramowi dnia lub tygodnia i zauważyć, jakie aktywności możemy połączyć z nowym projektem albo wręcz je zastąpić. Możemy pomyśleć o lepszym wykorzystaniu przerwy w pracy, np. podczas lunchu, o czytaniu literatury związanej z nową dziedziną podczas podróży pociągiem do pracy czy słuchaniu zawodowych audiobooków podczas stania w korkach.

Nie czekaj na idealny moment na rozpoczęcie zmiany zawodowej, bo taki może nigdy nie nadejść. Zamiast tego, świadomie wydziel czas na działania związane z twoją przyszłą karierą. Może to być godzina dziennie lub kilka godzin w tygodniu, ale regularność jest kluczowa.

Dobry plan jest początkiem sukcesu

Ważny jest czas na zatrzymanie się, a potem także na realizowanie kolejnych kroków ku nowej pracy czy biznesowi. Niby coś naturalnego i prostego, ale wcale nie musi być to łatwe. Zatrzymaj się w biegu. Przyjrzyj się sobie i swojej dotychczasowej drodze. Zauważ to, co Ci przeszkadza i nie daje radości. Popatrz na swoje zasoby, a więc obszary mocy – mocne strony, zainteresowania, umiejętności, wartości. Określ, co chcesz osiągnąć w nowej pracy oraz jakie kroki chcesz podjąć, aby osiągnąć te cele. Sporządź plan działania, uwzględniając różne etapy procesu zmiany zawodowej. Podziel proces zmiany zawodowej na mniejsze, łatwiejsze do osiągnięcia cele. Na przykład: aktualizacja CV, rozmowy z osobami pracującymi w nowej branży, zdobycie dodatkowych kwalifikacji poprzez kursy online lub szkolenia. Planując zmianę krok po kroku, łatwiej Ci będzie utrzymać motywację i śledzić postępy. O tym więcej przeczytasz w książce „Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku”.

Ważne jest takie rozplanowanie czasu, aby znaleźć przynajmniej 2 godziny w tygodniu na realizowanie początkowych kroków. W moim przypadku, gdy dawno temu zdecydowałam, że po przerwie związanej z dziećmi, wracam do pracy zawodowej, niedzielne poranki przeznaczyłam najpierw na refleksję, a potem na naukę. Wtedy mąż zajmował się córkami, a ja miałam spokojny czas, aby przygotowywać się do zmiany. Więcej o powrocie do pracy i mojej drodze do zawodu coacha kariery.

Współpraca z coachem kariery lub doradcą zawodowym

Jeśli czujesz, że samodzielne dokonanie zmiany zawodowej Cię przerasta, nie masz pomysłu na swój nowy zawód lub stanowisko albo trudno Ci określić swoje obszary mocy, warto skorzystać z pomocy coacha kariery. Profesjonalny coach pomoże ci zdefiniować cele zawodowe, opracować strategię zmiany oraz utrzymać motywację w trudnych momentach.

Zmiana zawodowa może być czasochłonnym procesem, ale z odpowiednim planowaniem i zaangażowaniem jest możliwa bez przerywania pracy etatowej. Pamiętaj, że każdy krok naprzód, zbliża Cię do Twojego nowego celu zawodowego. Współpraca z coachem kariery, a potem także z mentorcoachem była także i dla mnie, ważnym elementem mojej zawodowej zmiany. Często nie widzimy u siebie tego, co jest bardzo klarowne dla osoby z zewnątrz. W ten sposób coach kariery albo doradca zawodowy może nam pomóc poradzić sobie z przekonaniami, które nas ograniczają na naszej drodze i dzięki temu możemy szybciej osiągnąć sukces na nowej drodze zawodowej. To tylko niewielki ułamek tego, w czym może nas wesprzeć coach kariery albo doradca zawodowy. Więcej o tym w czym może pomóc coach kariery w zmianie zawodowej.

Zmiana zawodowa może być Twoim nowym hobby, którym będziesz zajmował się po pracy, abo wcześnie rano, zanim zaczniesz swoje zawodowe obowiązki. Aby osiągnąć sukces potrzebny jest Ci dobry plan, kiedy będziesz się przygotowywał się do zmiany i jakie drobne kroczki będziesz chciał po kolei realizować. Warto rozważyć współpracę z coachem kariery lub doradcą zawodowym, gdy potrzebujesz inspiracji, lustra lub ekspertyzy związanej z przeprowadzeniem zmiany.

Zajrzyj na LinkedIn i podziel się swoimi doświadczeniami związanymi z uwolnienieniem czasu w procesie zawodowej zmiany.

A jeśli uznasz, że potrzebujesz wsparcia, zapraszam do kontaktu! Możesz też pobrać bezpłatną checklistę wskazującą 20 niezbędnych kroków w procesie zmiany zawodowej.

 

Photo by Murray Campbell on Unsplash

Artykuł powstał przy współudziale AI.

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję za odwiedzenie mojej strony!

Mam dla Ciebie darmowy rozdział z e-booka
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku".
Sprawdź, czy zmiana zawodowa jest optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie!
Pobierz wraz z zapisem na biuletyn.