CV jak napisać? - o dopasowaniu w CV

Jeśli myślisz o zmianie pracy, to z pewnością temat CV już pojawił się w Twojej głowie. Być może wysyłasz aplikacje i nie dostajesz zbyt dużo zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną. Zastanawiasz się, co jest nie tak. CV służy nam do uzyskania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, a jeśli tych zaproszeń nie ma, to może problem jest w tym, jak napisany jest nasz życiorys. CV jak napisać? - oto pytanie, z którym być może się mierzysz. W artykule znajdziesz wskazówki dotyczące jednej, moim zdaniem kluczowej, cechy dobrego CV.

Historia udanej rekrutacji

Niedawno jedno znajome małżeństwo prowadziło rekrutację pracownika do swojego sklepu internetowego. Stanowisko miało charakter pomocniczy, praca w niepełnym wymiarze, polegająca na pakowaniu i wysyłce paczek. Zamieścili ogłoszenie na jednym z popularniejszych portali z ogłoszeniami drobnymi i zaraz potem, szerokim strumieniem zaczęły spływać do nich aplikacje. W ciągu 3 dni otrzymali ponad 50 CV od bardzo różnych osób, w różnym wieku, z różnym doświadczeniem, po studiach i w trakcie. Wśród tej pięćdziesiątki tylko jedno CV miało to coś. Jego autorkę zaprosili oczywiście na rozmowę kwalifikacyjną i to ona finalnie otrzymała ofertę zatrudnienia.

Tajemnicze coś

Zastanawiasz się, co jest tym tajemniczym czymś, co czyni Twoje CV całkowicie nietuzinkowym?

CV, które wygrało, było dopasowane. Autorka dopasowała swoje CV do stanowiska, na które aplikowała. Mało tego, zadała sobie trud, aby zajrzeć na stronę sklepu, być może też na inne materiały w sieci, aby poznać lepiej potrzeby pracodawcy i maksymalnie dopasować do nich swój przekaz. Nie tylko pomogło dopasowane CV, ale także dobre przygotowanie do interview. Proste, prawda? Zastanawiam się tylko, dlaczego ciagle jest to takie rzadkie?

CV jak napisać?

Każdy, kto kiedykolwiek zajmował się rekrutacjami wie, jak bardzo niedoskonałym narzędziem jest CV. CV uśrednia nas, wkłada w szufladki, pozbawia nas wyjątkowości, można by rzec, trochę odczłowiecza. W związku z tym pracodawcy coraz częściej sięgają po inne formy aplikacyjne np. formularze z pytaniami otwartymi, aby wyłuskać kandydatów jak najlepiej pasujących do stanowiska i kultury organizacyjnej firmy.

Podstawowe zasady dobrego dopasowania CV

Ogólne CV przedstawiające Twoją pełną historię zawodową i ukończone szkoły coraz rzadziej odnosi pożądany efekt. Przygotowując CV pod konkretne ogłoszenie o pracy aż się prosi, aby maksymalnie je dopasować do tego konkretnego stanowiska i pracodawcy. Konkurując z kilkudziesięcioma lub kilkoma setkami innych CV potrzebujesz się wyróżnić.

  • Wysyłaj aplikacje tylko tam, gdzie spełniasz przynajmniej 80% wymagań.
  • W CV koncentruj się na stanowisku, na którym jesteś najbardziej dopasowany (idealnie, gdy Twoje doświadczenia, umiejętności transferowalne, zainteresowania, wartości, czynniki motywujące i inne preferencje wskazują właśnie na tę pracę).
  • Przeanalizuj dokładnie opis w ogłoszeniu - spróbuj wczuć się w pracodawcę, kogo potrzebuje zatrudnić.
  • Jeśli opracowujesz CV bazowe, wyszukaj kilka ogłoszeń i skomponuj z nich opis Twojej docelowej pracy. Uwzględnij w nich najczęściej występujące wymagania, zaznacz wszystkie kluczowe słowa i określenia używane przez pracodawców.
  • W swoim dopasowanym CV uwypuklij słowa kluczowe oraz kompetencje przedstawione w wymaganiach w ogłoszeniu. Odpowiednio dopasuj kolejność prezentowanych treści w profilu zawodowym, w doświadczeniu zawodowym i dalszych sekcjach.
  • W nazwie pliku daj znać o dopasowaniu Twojego cv, np. CV_imieinazwisko_nazwapracodawcy.pdf
  • Pamiętaj, że dopasowanie CV to nie naginanie rzeczywistości. Podawaj tylko prawdziwe informacje.

Więcej na temat CV przeczytasz w artykule Jak napisać dobre CV.

 

 Image by Oli Lynch from Pixabay

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!