CV przyjazne systemom rekrutacyjnym ATS - o czym potrzebujesz wiedzieć?

CV pod ATS; na biurku kartka z napisem Curiculum Vitae, długopis i szklanka z wodą

Jeśli sporo aplikujesz na oferty pracy i nie dostajesz zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne, sprawdź, czy wysyłasz dobre CV i czy Twoje CV jest przyjazne dla systemów ATS.

ATS co to jest ?

W Polsce coraz więcej dużych firm korzysta z systemów ATS. ATS to systemy wspomagające procesy rekrutacyjne (ang. Applicant Tracking System). Systemy ATS dokonują wstępnego przeglądu nadsyłanych przez kandydatów CV i wskazują te, o największym dopasowaniu do opisu stanowiska zawartego w ofercie pracy. O czym potrzebujesz wiedzieć, aby system ATS wskazał rekrutującemu właśnie Twoje CV? Jak napisać najlepsze ATS CV ?

Jakiś czas temu natknęłam się na wskazówki jednej z amerykańskich ekspertek od kariery o tym, czego unikać w CV, aby jak najlepiej je optymalizować pod kątem systemów ATS. Skłoniło mnie to do zastanowienia, czy 1) faktycznie nadal obowiązują te zasady w dobie szybko rozwijąjcych się systemów informatycznych, 2) czy ta wiedza jest szeroko dostępna dla kandydatów. Oto kilka wniosków płynących z tych przemyśleń:

Dobre CV to dopasowane CV - podstawowy wymóg

Nie ma żadnej wątpliwości, że w dzisiejszych czasach potrzebujemy każdorazowo dopasowywać CV do oferty pracy, na którą odpowiadamy. Bez względu na to, z jakiego systemu korzysta nasz potencjalny pracodawca, w CV powinno się znaleźć to, co odpowiada prawdzie i czego szuka pracodawca. Stąd warto odpowiadać na ogłoszenie jeśli spełniasz co najmniej 80% wymagań!

Słowa kluczowe w CV

Przeanalizuj wymagania pracodawcy pod kątem najbardziej pożądanych słów kluczowych. Słowa kluczowe w CV to na przykład nazwy stanowisk, nazwy umiejętności, nazwy programów informatycznych i certyfikatów oraz wszelkie inne określenia, które są ważne dla pracodawcy. Oczywiście także klauzula o przetwarzaniu danych osobowych jest takim słowem kluczowym, szczególnie, gdy chcemy, aby pracodawca zachował na przyszłość w bazie nasze CV. Forma i odmiana słów kluczowych mogą mieć także znaczenie. Staraj się umieścić te słowa w profilu zawodowym, w opisie doświadczeń lub w kluczowych umiejętnościach. Słowa kluczowe powinny być powtórzone, ale tak, aby było to przyjazne dla osoby czytającej. Więcej o tym jak dopasowywać CV pod kątem słów kluczowych w artykule CV jak napisać - o dopasowaniu w CV

ATS CV to CV w tradycyjnym układzie

W CV warto zachować tradycyjny podział na sekcje: profil zawodowy, informacje kontaktowe, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, itd. W ramach sekcji doświadczenia  informacje powinny zawierać nazwę pracodawcy, nazwę stanowiska oraz daty zatrudnienia.

ATS CV - jaki format?

W krajach zachodnich odchodzi się od wysublimowanych formatów w CV na rzecz merytoryki. W Polsce wydaje się, że sytuacja jest na razie odwrotna. Warto wiedzieć, że systemy ATS CV traktują jak zdjęcie, w którym wykrywają tekst. ATS zawierają parsery, czyli analizatory składniowe, które najlepiej działają, gdy CV nie zawiera zbyt skomplikowanych formatów. Jeśli tekst znajdzie się w CV tylko w formie grafiki, ważna informacja może zostać pominięta. Jak formatowanie wpływa na przygotowanie CV pod ATS?

Przede wszystkim nie wszystkie systemy ATS mogą poprawnie odczytywać następujące formaty:

  • tabele
  • wykresy
  • symbole
  • pionowe i poziome linie
  • boczne sekcje
  • ikony
  • pola edycyjne

CV przyjazne systemom rekrutacyjnym ATS - o czym potrzebujesz wiedzieć?

Jaka czcionka do CV?

Zarówno wielkość, jak i rodzaj czcionki robi różnicę w ATS CV.

  • Wielkość czcionki nie powinna być mniejsza niż 11 lub 12
  • Rodzaj czcionki w CV: Calibri, Tahoma, Century Gothic lub inna, która będzie rozpoznana przez ATS.

Czego unikać w CV pod ATS?

  • Ciemne kolory
  • Kursywa
  • Hiperlinki
  • Podkreślenia
  • Cytaty

Przygotowanie CV pod ATS wymaga z pewnością większego wysiłku, ale się naprawdę opłaci. Wiedza o tym, jak napisać dobre CV, które będzie przyjazne systemom rekrutacyjnym ATS to przede wszystkim znajomość SEO (Search Engine Optimization). W dobie coraz większej informatyzacji procesów HR warto tę wiedzę zgłębiać i stosować w praktyce - nie tylko na potrzeby przygotowania ATS CV.

 

Więcej o tym jak napisać dobre CV, gdy zmieniasz branżę lub stanowisko, znajdziesz w książce "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku". Książka poprowadzi Cię przez cały proces zmiany zawodowej.

 

Zdjęcie: Tobias Herrmann/Pixabay

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję za odwiedzenie mojej strony!

Mam dla Ciebie darmowy rozdział z e-booka
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku".
Sprawdź, czy zmiana zawodowa jest optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie!
Pobierz wraz z zapisem na biuletyn.