Niezbędnik dla szukających pracy

Wrzesień skłania nas często do większego zaangażowania w poszukiwanie nowej pracy. Bez względu na posiadane kwalifikacje i obrany cel, trzeba liczyć się z tym, że nie będzie to łatwy proces i zajmie sporo czasu. Jak pielęgnować w sobie motywację i właściwe nastawienie?

1. Zadbaj o potrzebny dystans

Poszukiwanie pracy to pasmo nieustannych odmów albo w ogóle brak reakcji, gdy na przykład wysyłamy w eter swoje życiorysy. Warto podejść do poszukiwania pracy jak do procesu sprzedawania świetnej usługi. Tą usługą jesteś Ty sam, Twój kapitał: Twoje zaangażowanie, Twój czas, Twoje umiejętności, pasje i wartości. Jednak nie każdy jest zainteresowany tą usługą, a Twoją rolą jest dotrzeć z nią do takiej osoby, która jej właśnie potrzebuje. Im mniej personalnie będziesz podchodził do niepowodzeń (które na pewno się przytrafią!), tym lepiej dla Ciebie. Ktoś kiedyś pięknie powiedział, że porażki są po to, aby z nich czerpać lekcję:)

2. Bądź elastyczny

Bardzo często raz obrana droga po pewnym czasie okazuje się nieefektywna. Potrzeba wtedy dokonać zmiany kierunku poszukiwań, formy docierania do pracodawców, branży, sposobu prezentowania siebie w CV czy zachowania w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Raz w miesiącu podsumuj swoje aktywności, co działa, a co potrzeba ulepszyć. W miarę nabywania nowych informacji i poruszania się po rynku, ciągle się uczysz. Warto z tej wiedzy na bieżąco korzystać!

3. Relacje, relacje, relacje

Czasem słyszę obawy, że chęć nawiązania z kimś kontaktu może być odebrana przez drugą stronę jako okazanie słabości. Nic bardziej mylnego! Popatrz, co masz do zaoferowania drugiej stronie i oferuj swoją pomoc w tym, w czym czujesz się mocny. Skuteczne poszukiwanie pracy zawsze opiera się na relacjach. I tych pielęgnowanych przez lata, i tych nawiązywanych w nowych okolicznościach. Zawsze jest czas, aby zacząć dbać o relacje. Warto to robić na każdym kroku: na portalach społecznościowych, przez telefon, gdy dzwonisz do osób odpowiedzialnych za rekrutacje w firmach, osobiście, gdy idziesz do fryzjera, kosmetyczki, do banku czy spotykasz znajomego w przedszkolu u syna. I nawet, gdy dotąd nie przywiązywałeś wagi do networkingu, w każdym momencie możesz to zmienić! I jeszcze jedno: otaczaj się życzliwymi ludźmi, z pozytywną energią, którzy mogą dać Ci wsparcie w trudnych momentach. Zauważaj wokół siebie tych, którzy są Ci życzliwi i okazuj im wdzięczność. Jeśli ludzie wokół Ciebie znikają, przyjrzyj się sobie, co możesz zmienić w swojej postawie - nie ma sensu obrażać się na cały świat...

Niezbędnik dla szukających pracy

4. Zatroszcz się o swoją formę fizyczną

Bardzo ważne, aby w okresie poszukiwania pracy zadbać o formę fizyczną, uprawiać sport, ruszać się, najlepiej na świeżym powietrzu, zdrowo się odżywiać i nawadniać organizm. Niby to każdy wie, ale różnie jest z praktyką. Od tego, w jakiej kondycji będzie Twój organizm, a szczególnie umysł, zależy motywacja i wytrwałość w dążeniu do celu. Jeśli zaniedbasz siebie, nie oczekuj szybkich sukcesów na rynku pracy.

5. Bądź otwarty na różne formy pomocy. Inwestuj w siebie.

Na rynku pracy jest sporo różnych form doszkalania się, staży, dofinansowania działalności gospodarczej. Wiele z nich ma charakter bezpłatny. Warto korzystać z tych form pomocy, jednak unikać takich, które negatywnie wpływają na Twoją psychikę, sprawiają, że zaczynasz myśleć o sobie źle. Zachęcam także do inwestowania w odpłatną pomoc, na przykład coaching kariery. Z pomocą coacha możesz lepiej określić swoją przewagę konkurencyjną i skuteczniej sobie radzić z przekonaniami, które ograniczają Cię na rynku pracy. Ważne jednak, abyś wybrał sobie coacha lub konsultanta, do którego będziesz miał pełne przekonanie!

6. Praktykuj wdzięczność. Śledź swojego sabotażystę.

Każdego wieczora pomyśl o tym, za co możesz być wdzięczny, co było dobre w ciągu dnia, co miało dla Ciebie wartość, co sprawiło Ci radość. Św. Paweł w liście do Tesaloniczan pisze tak: "W każdej sytuacji dziękujcie! Taka jest bowiem wola Boga względem nas." Zapisuj sobie te dobre rzeczy. Z każdym dniem będzie zauważać ich coraz więcej. Dziękowanie otwiera pomoc z nieba! Jeśli zmagasz się z negatywnymi myślami, to także notuj to, co przychodzi Ci do głowy. Im lepiej poznasz swojego wewnętrznego sabotażystę, tym bardziej osłabisz jego działanie. 

7. Koncentruj się na tym, co zależy od Ciebie.

Pamiętaj, że od Ciebie wiele zależy, nawet gdy nie masz wpływu na decyzję, kto zostanie zatrudniony. Kreatywność, dobry pomysł na wyróżnienie się spośród innych kandydatów, inicjatywa w kontaktowaniu się z potencjalnym przełożonym, spójność wizerunku w internecie, wytrwałość w podnoszeniu się po niepowodzeniu czy wreszcie gotowość do wdrożenia w życie któregoś z powyższych punktów - to wszystko znajduje się w Twoich rękach!

Powodzenia!!!

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję, że odwiedzasz moją stronę!

Jeśli myślisz o zmianie zawodowej, to już teraz możesz pobrać darmowy rozdział e-booka "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku". Przekonaj się, czy zmiana zawodowa to właściwy krok dla Ciebie.

Pobierz wraz z zapisem na biuletyn i dołącz do grona osób świadomie kształtujących swoją zawodową przyszłość!