Pierwszy dzień w nowej pracy

Oto list od Pani Magdy, przed którą wkrótce pierwszy dzień w nowej pracy.

Witam serdecznie,
rozpoczynam nową pracę 1 grudnia. Trochę się już stresuję, gdyż będę pracować w międzynarodowej korporacji, gdzie na co dzień używa się języka angielskiego (dotychczas używałam języka angielskiego w pracy raczej sporadycznie). Ponadto dużą zmianą będzie dla mnie sama kultura korporacyjna nowego Pracodawcy (bardzo dynamiczna, środowisko międzynarodowe, wysokie standardy pracy, ale i wysokie wymagania) - dotychczas pracowałam w firmie polskiej, kultura dość hierarchiczna, raczej stabilna. Byłabym Pani bardzo wdzięczna za informację jak mogę się przygotować to tej zmiany? Jakie działania mogę podejmować, aby szybko zaadoptowac się w nowym miejscu? Co robić, a czego unikać w nowej pracy? Pozdrawiam,
Magda

Pani Magdo, bardzo dziękuję za pytanie i gratuluję zmiany pracy! Przed Panią pierwszy dzień w nowej pracy i cieszy mnie, że chce się Pani do niego jak najlepiej przygotować. Oto tekst który, mam nadzieję, pomoże Pani oraz innym osobom znajdującym się w podobnej sytuacji.

Pierwszy dzień w nowej pracy - jak się przygotować?

1. Zbieranie informacji. Przede wszystkim zachęcam do zbierania informacji - wykonania researchu na temat firmy, w której przyjdzie nam pracować. Najlepiej robić to na długo PRZED pierwszym dniem, jeszcze przed podjęciem decyzji o przyjęciu oferty zatrudnienia, najlepiej we wczesnej fazie poszukiwań pracy. Różnie bywa z prowadzeniem researchu przez kandydatów do pracy, więc podkreślam tę sprawę. Bardzo to ułatwia szybkie wdrożenie się w nowe środowisko i w nową kulturę organizacyjną.

Idealnie byłoby, gdyby okazało się, że ktoś ze znajomych (lub znajomych znajomych) pracuje w tej firmie (lub wcześniej pracował) i można byłoby ją lub jego trochę podpytać o nieformalne zwyczaje obowiązujące w pracy, jak się w tej firmie pracuje, co jest ważne, na co się zwraca uwagę, jakie są sieci zależności, itp. Niektóre z tym tematów możemy poruszyć w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, ale takie nieformalne sondowanie może dać nam pełniejszy obraz.

Często w firmach, w międzynarodowych korporacjach jest to raczej norma, nowi pracownicy są objęci programami adaptacyjnymi (Onboarding). Warto pytać w dziale HR, czy taki program obowiązuje w firmie, której mamy być pracownikami, na czym polega pierwszy dzień w nowej pracy, w którym momencie podpisywane są wszelkie dokumenty kadrowe. Także można się przy tej okazji dowiedzieć się, jakie zwyczaje obowiązują w nowej pracy, np. jaki styl ubierania (dress code) jest zalecany, choć wiele tego typu spraw można zaobserwować na etapie rozmów selekcyjnych, jeśli odbywają się w siedzibie pracodawcy.

2. Przygotowanie do wykonywania nowych obowiązków. W nowej pracy możemy mieć do czynienia z innymi obowiązkami niż do tej pory. Zmiany w świecie zachodzą tak szybko, że praktycznie niemożliwe jest wykonywanie pracy ciągle w ten sam sposób. Ogólnie warto w ramach bieżącego zarządzania karierą, regularnie dbać o aktualność swojej wiedzy, sprawdzać jak rozwija się branża i jakie są perspektywy rozwoju dla stanowiska i roli zawodowej, którą wykonujemy. W liście na wstępie wymieniane jest posługiwanie się językiem obcym. Jeśli czujemy potrzebę odświeżenia znajomości języka, warto skorzystać z kilku konwersacji biznesowych albo przynajmniej porozmawiać w języku obcym z kimś znajomym. Dobry rozwiązaniem jest kurs e-learningowy na jednej z dobrych platform edukacyjnych (np. Coursera, edX), wartościowa lektura z dziedziny zawodowej czy zdobycie konkretnej umiejętności przydatnej w nowej pracy. Te działania sprawią, że wzmocnimy swoje kompetencje i będziemy czuć się pewniej pierwszego dnia w biurze.

3. Zadbanie o odpoczynek i relaks. Nowa praca to, konieczność pokazania się od najlepszej strony, co często wiąże się ze zdwojoną efektywnością. Dlatego zanim nadejdzie ten pierwszy dzień, warto zregenerować siły, zadbać o aktywność fizyczną, a szczególnie dobrze się wyspać.

4. Przygotowanie słownej miniprezentacji. Z pewnością już pierwszego dnia będziesz pytany, jak się nazywasz, skąd przychodzisz, jakie są Twoje wcześniejsze doświadczenia, czym będziesz się zajmował w nowej pracy. Jeśli posługiwałeś się swoją miniprezentacją podczas poszukiwania pracy (tzw. Elevator Pitch), to będzie Ci teraz łatwiej. Jeśli jesteś menedżerem i potrzebujesz przedstawić się zespołowi, tym bardziej warto przygotować się na tę chwilę. Gdy pracujesz zdalnie i nie masz bezpośredniego kontaktu z podwładnymi, krótka prezentacja wizualna może być dobrym rozwiązaniem (kilka słów o sobie, najważniejsze doświadczenia zawodowe, cechy charakteru, informacje o życiu prywatnym i zainteresowaniach).

Załóżmy, że konieczne przygotowania już za nami i następnego dnia rano mamy przekroczyć próg nowej firmy.

Pierwszy dzień w nowej pracy

O czym pamiętać pierwszego dnia?

  1. Punktualność. Dobrze jest, gdy jesteśmy pierwszego dnia w pracy 15 minut przed rozpoczęciem, ale wchodzimy o czasie. Jeśli dojazd jest skomplikowany wcześniej go staramy się przećwiczyć.
  2. Pozytywne nastawienie i uśmiech to absolutna podstawa. Uśmiech załatwia wiele. Trudniej jest pracować w środowisku, w którym się nikt nie uśmiecha. Oczywiście uśmiech dopasowany powinien być do sytuacji. Nie mówimy tutaj o sztuczności, która może wywołać odwrotny efekt.
  3. Koncentrujemy się na pracy!:) Pierwszy dzień w nowej pracy to niezbyt dobry czas na zajmowanie się prywatnymi sprawami.
  4. Mamy prawo nie wiedzieć wielu rzeczy i dlatego warto się pytać. Od pierwszego dnia obserwujemy zachowania w firmie, a gdy coś nie jest jasne, zadajemy pytania.
  5. W przerwach rozmawiamy i nawiązujemy relacje z ludźmi. Szczególnie staramy się zapamiętywać imiona współpracowników, choć zrozumiałe jest, że wszystkich nie uda się zapamiętać od razu.
  6. Jesteśmy w łączności i rozmawiamy z szefem . Dobrze jest upewnić się, że mamy całkowitą jasność co do swoich obowiązków i tego, czym mamy zajmować się w pracy.
  7. Nastawiamy się na uczenie. Warto unikać postawy wobec kolegów "wiem wszystko - co wy mi tu będziecie mówić..." 
  8. Otwieramy się na kontakty nieformalne. Jeśli zaprasza nas ktoś na lunch, albo na kawę po pracy, nie odmawiajmy.
  9. Pokazujemy się jako osoby asertywne. Asertywność to grzeczność połączona ze stanowczością. Szczególnie to dotyczy sytuacji, gdy mamy podejrzenie, że ktoś chce nas już pierwszego dnia "przetestować" - żeby nie dać sobie wejść komuś na głowę. Potrzebne jest w każdej takiej sytuacji wyczucie.

W artykule znalazły się najbardziej podstawowe, a jednocześnie ogólne rzeczy, związane z szybką adaptacją pierwszego dnia w nowej pracy. Pamiętaj, że każdego kolejnego dnia będziesz zyskiwał więcej luzu i sprawności w nowej pracy i nowym miejscu.

 

Wykorzystane źródła:

https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/pierwszy-dzien-w-nowej-pracy-jak-dobrze-zaczac-prace-w-nowej-firmie/1qce812

 

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!