Jak znaleźć pracę po 40? - 8 praktycznych wskazówek

Coraz więcej osób, które przekracza 40 sty czy 50 ty rok życia styka się z trudnością znalezienia pracy. Temat ten stale do mnie powraca, trochę jak bumerang, a więc chyba czas, aby się z nim tutaj zmierzyć. Jakiś czas temu jedna ze znajomych na LinkedIn napisała do mnie takie słowa: "Szukanie pracy przez 50+ nie jest łatwe. Dużo się na ten temat mówi i pisze w mediach, o wsparciu i wykorzystaniu pokolenia "silversów" w pracy. Niestety, moim zdaniem, nie przekłada się to na rzeczywistość." Gorzkie słowa, które pokazują problem - jak znaleźć pracę po 40 - wyraźnie występujący w Polsce, o globalnym charakterze.

Co ułatwia znalezienie pracy, gdy przekroczyłeś 40-stkę lub 50-tkę? Oto kilka, moim zdaniem, najważniejszych wskazówek.

Pokaż swoje kompetencje cyfrowe

Jednym z zarzutów stawianych osobom z dłuższym stażem pracy jest brak odpowiednich kompetencji cyfrowych. Kompetencje cyfrowe pokazują nasze zdolności w radzeniu sobie w środowisku związanym z komputerami i nowymi technologiami. Podstawowe umiejętności pozwalają na komunikowanie, pozyskiwanie informacji oraz tworzenie treści. Bardzo ważne, aby takie kompetencje demonstrować potencjalnemu pracodawcy i z nich korzystać, także w poszukiwaniu pracy.

Obecność na LinkedIn

Potrzebujesz być obecny na LinkedIn i mieć dobrze zoptymalizowany profil pod kątem słów kluczowych. Dla niektórych to może być oczywista oczywistość, jednak wiele osób z dłuższym stażem pracy może się zapytać: dlaczego LinkedIn? W czym LinkedIn może pomóc, gdy chcemy znaleźć pracę po 40?

Platforma społecznościowa LinkedIn gromadzi dziś blisko 700 milionów użytkowników na całych świecie i stanowi główną bazę do komunikacji pracodawców z kandydatami. Ponad 90% rekrutujących aktywnie korzysta z tego narzędzia w swojej pracy i wyszukuje bezpośrednio kandydatów. Obecność na LinkedIn świadczy o Twojej cyfrowej sprawności – szczególnie, gdy chcesz znaleźć pracę w sprzedaży czy marketingu. Bez względu na to, jakie jest Twoje podejście do mediów społecznościowych, mówi się, że jeśli nie ma Cię teraz na LinkedIn, nie istniejesz😉

Marka osobista to Ty

Kluczem w dotarciu do najbardziej atrakcyjnych ofert pracy jest umiejętne zarządzanie Twoją marką osobistą. Linkedin jest świetnym miejscem, w którym tę markę możesz budować. Jednak warto patrzeć na całą przestrzeń internetu, szczególnie na Google, w którym tę markę wzmacniasz.

Dobrze uzupełniony profil otwiera Ci wiele drzwi na LinkedIn i poza nim. Działa na podobnej zasadzie jak wcześniej CV. To jedno z kluczowych narzędzi do budowania marki osobistej. Na co zwrócić warto szczególnie uwagę gdy masz 40 lub 50 lat i chcesz znaleźć nową pracę?

🙋1) CV oraz profil na LinkedIn powinny pokazywać Twoje najważniejsze osiągnięcia oraz kompetencje, które chcesz zaproponować swojemu przyszłemu pracodawcy. CV jest zwykle dopasowane do stanowiska, o które się ubiegasz, natomiast profil ma charakter bardziej uniwersalny, pokazuje Twoje cele i kierunki rozwoju zawodowego. Jedno i drugie musi być ze sobą spójne.

🙋2) Pracodawcy najbardziej są zainteresowani doświadczeniami zawodowymi kandydatów z ostatnich 10-15 lat. "Ponad 20 lat doświadczenia" może nie robić najlepszego wrażenia na rekrutującym, zwłaszcza gdy potrzebuje osoby z co najmniej 3 letnim stażem pracy. Okres ostatnich 10-15 lat  warto szczegółowo opisać w profilu na Linkedin, a w CV podać te elementy doświadczenia, które pokazują Twoje najlepsze dopasowanie w odniesieniu do stanowiska, o które się starasz.

🙋3) Jeśli masz ciekawe doświadczenia lub osiągniecia z wcześniejszych lat, warto je opisać na LinkedIn w sekcji Wcześniejsze Doświadczenia wraz z nazwą firmy, ale niekoniecznie z datami zatrudnienia. W CV możesz opisać Twoje kluczowe osiągnięcia w oddzielnej sekcji, bez dat.

🙋4) Zasada niepodawania dat rozpoczęcia i zakończenia odnosi się także do sekcji Wykształcenie w profilu na LinkedIn oraz w CV.

🙋5) W dzisiejszych czasach, gdy CV zbierają systemy ATS (Applicant Tracking System) konieczne jest zadbanie o właściwy dobór słów kluczowych. To jest także niezbędne w konstruowaniu profilu na LinkedIn. Gdy zbliżasz się do 50, szczególnie zwróć uwagę na aktualność słów kluczowych, których używasz w swoich dokumentach. Słowa kluczowe mogą odnosić się do nazw stanowisk, nazw firm, umiejętności, doświadczeń, używanych narzędzi czy lokalizacji. Sprawdź słowa kluczowe używane w wymaganiach w interesujących Cię ofertach pracy, ale też profile innych członków LinkedIn, pracujących na podobnych pozycjach, do tych, które są Twoim celem. Zgodnie z zasadami działania wyszukiwarek internetowych, słowa kluczowe powinny być co najmniej kilka razy powtórzone  w profilu lub w CV. Więcej na temat poszczególnych sekcji w profilu - jak je opracować korzystając ze słów kluczowych znajdziesz w artykule Jak stworzyć dobry profil na LinkedIn.

🙋6) Niezwykle ważnym elementem skutecznego profilu oraz CV jest dobre zdjęcie pokazujące Twoją energię i profesjonalizm. Ważne, aby to było zdjęcie aktualne, a nie sprzed 20 lat, bo i takie zdjęcia czasem się zdarzają😊 Najlepiej jest odbierana pogodna twarz patrząca się prosto w obiektyw, na jasnym tle.

Jak znaleźć pracę po 40? - 8 praktycznych wskazówek

Bogata sieć kontaktów, to Twój wielki atut

Jeśli przekroczyłeś 40 lub 50 lat, jednym z Twoich największych atutów  jest sieć znajomych. Takiej sieci nie mają osoby młode, które stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Na LinkedIn, ale także i przede wszystkim offline warto odnawiać kontakty z osobami, z którymi wcześniej współpracowałeś, które znają Twój profesjonalizm, którym pomagałeś albo zwyczajnie wspominasz je jako Ci życzliwe. Każda taka osoba w Twojej sieci może być dla Ciebie źródłem wartościowej informacji o potrzebach na rynku u jakiegoś pracodawcy. W networkingu najbardziej chodzi o pomaganie – Jak szukać pracy poprzez networking? Na ukrytym rynku jest wiele możliwości pracy, które nie są w ogóle ogłaszane w internetowych oifertach. Często firmy wolą prosić o rekomendacje własnych pracowników, aby dotrzeć do osób zaufanych, niż wystawiać się na ryzyko zatrudnienia osoby niesprawdzonej.

A może któryś z Twoich poprzednich pracodawaców będzie zainteresowany ponownym zatrudnieniem Ciebie? Szczególnie chodzi to u te firmy, z których odszedłeś do lepszej pracy, a nie zostałeś zwolniony, i które dobrze wspominasz. Kiedyś jeden z Klientów podzielił się ze mną swoim przekonaniem „że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki”. Uważam, ze w przypadku poszukiwania pracy, to powiedzenie kompletnie nie znajduje zastosowania! Znam wiele przypadków osób, które wróciły do firmy, w której były poprzednio zatrudnione i to na wyższą pozycję! Często dobra znajomość firmy i jej produktów lub usług może być mocnym atutem w porównaniu do innych kandydatów. Odnawianie dawnych kontaktów może pomóc Ci zebrać informacje o aktualnych potrzebach byłych pracodawców.

🙋7) Na Linkedin możesz wpisać nazwy firm, w których poprzednio pracowałeś i sprawdzić z kim możesz nawiązać kontakt.

🙋8) Sieć kontaktów, to także nawiązywanie i utrzymywanie relacji z osobami zajmującymi się rekrutacją. Na LinkedIn możesz kontaktować się bezpośrednio z rekrutującymi, odpowiadać na interesujące oferty pracy, przesyłać CV dopiero wtedy, gdy zostaniesz o to poproszony. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie powiadomień o interesujących ofertach, dobrze dopasowanych do Twoich doświadczeń oraz umiejętności. Na LinkedIn, ale także w innych miejscach w sieci, szczególnie w metawyszukiwarkach (indeed, jobrapido, careerjet i inne) oraz tradycyjnych portalach z ofertami pracy (pracuj, praca, olx, itp). To klasyczne sposoby poszukiwania pracy, ale dla porządku warto o nich także wspomnieć.

Zawsze jest czas na naukę

Uczymy się przez całe życie. Czas poszukiwania pracy dobrze jest także wykorzystać na doskonalenie zawodowych kompetencji. Na rynku jest obecnie wiele możliwości korzystania ze szkoleń, webinarów, książek, studiów, możliwości indywidualnej pracy z mentorem. Wiele z nich jest dostępne dla każdego i nie łączą się z dużymi kosztami.

Daj się poznać

Jeśli chcesz wiedzieć jak znaleźć pracę po 40 i wkraczasz w nowy zawód lub branżę, staraj się oferować pomoc o charakterze bezpłatnym, która pozwoli Twojemu przyszłemu pracodawcy lepiej Cię poznać. Taka współpraca może mieć szyld wolontariatu albo stażu na nowym stanowisku. Może dzięki temu pracodawca stworzy dla Ciebie miejsce pracy? Patrz: Stworzenie nowego stanowiska

Rozważ własną działalność

Jeśli masz za sobą dużo różnorodnych doświadczeń zawodowych, może to czas, aby rozpocząć pracę na własny rachunek i dzielić się wiedzą z tymi, którzy jej potrzebują? Jaki problem pracodawcy możesz rozwiązać? W czym jesteś dobry, jakie są Twoje główne kompetencje? Jakie branże, rodzaje firm, osoby mogą być Twoimi odbiorcami? W jakich obszarach możesz dać największą wartość Klientowi? Tych pytań jest dużo, dużo więcej, warto się im przyjrzeć.

Oto osiem, mam nadzieję, przydatnych wskazówek jak znaleźć pracę po 40 albo po 50-tce. Jakie działanie może podjąć już dziś, aby przybliżyć się do Twojego celu? A może jest coś, czego się obawiasz?

Zapraszam do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na LinkedIn. Chętnie przyjmę Twoje zaproszenie do kontaktu (wpisz hasło ZMIANA ZAWODOWA w wiadomości).

Odkryj swój potencjał

Masz pytanie? Skontaktuj się ze mną już teraz!

Zgoda *

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest JC Coaching, Nowa Iwiczna, Tarniny 5a, 05-515 Mysiadło k/Warszawy.

 

Czy jesteś zapisany na listę odbiorców mojego biuletynu? Jeśli nie, zachęcam Cię do zapisu. Dzięki temu otrzymasz na maila powiadomienie o nowych tekstach oraz inicjatywach na zmianazawodowa.pl.

 

Wykorzystane źródła:

https://en.parp.gov.pl/component/content/article/53948:kompetencje-cyfrowe-pracownikow-msp

https://www.job-hunt.org/onlinejobsearchguide/article_jobsearch_over_50.shtml

Image by athree23 from Pixabay

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!