Niestandardowe sposoby poszukiwania pracy - stworzenie nowego stanowiska

Niestandardowe sposoby poszukiwania pracy - stworzenie nowego stanowiska; Kobieta podpisująca dokumenty

Wyobraź sobie, że doprowadzasz do tego, że w Twojej wymarzonej firmie zostaje stworzone stanowisko specjalnie dla Ciebie, takie, którego wcześniej nie było...Marzenie? Abstrakcja? A gdyby ta wizja stała się realna?

Być może znasz takie przypadki, gdy ktoś poszukiwał pracy i doprowadził do tego, że zostało specjalnie dla niego stworzone miejsce pracy. Ja przyznam się, że o tej metodzie poszukiwania pracy w zgodzie ze sobą i doprowadzaniu do sytuacji, w której pracodawca tworzy nowe stanowisko pracy dopasowane do nas w 100%, dowiedziałam się wiele lat temu z książki "What Color is Your Parachute?", a potem potwierdziłam to na kursie w amerykańskiej szkole coachingu kariery. Jakoś mi się to wcześniej nie mieściło w głowie. Przez ostatnie lata zdarza mi się od czasu do czasu słyszeć takie historie od Klientów, choć przyznaję, że niespecjalnie często. Myślę tutaj raczej o sytuacji, gdy tworzymy sobie etat, rolę zawodową, które wcześniej nie było, niekoniecznie zakładając własną działalność gospodarczą.

Niestandardowe sposoby poszukiwania pracy - stworzenie nowego stanowiska

Co jest potrzebne, aby stworzyć dla siebie stanowisko?

1. Po pierwsze potrzebujesz dokładnie rozpoznać siebie i wiedzieć, czego pragniesz - to punkt wyjścia i nie da się tego zrobić inaczej.

2. Drugi krok to dobre rozpoznanie rynku, która firma i branża może odnieść konkretną korzyść z zatrudnienia Cię. Jeśli założyć, że większość aktywności firmy dotyczy łagodzenia bólu albo pozytywnego oddziaływania na doświadczenie i satysfakcję klientów, to w czym mogą pomóc tej firmie Twoje dokonania i twarde kompetencje, które posiadasz?

3. Trzeci krok to rozmowy z osobami podejmującymi decyzję o zatrudnieniu w interesujących Cię miejscach na temat wyzwań i potrzeb, przed którymi stoją ich firmy.

4. Wyobraź sobie, że stajesz się konsultantem biznesowym, którego celem jest pomóc firmie w generowaniu przychodów albo oszczędności - jak do tego podejdziesz? Jaką potrzebę firmy jesteś w stanie zaspokoić? Jakie Twoje umiejętności uniwersalne, twarde kompetencje, zdolności społeczne i cechy osobowości mogą być tej firmie potrzebne?

5. Kolejny krok to opracowanie konkretnej oferty biznesowej, w której jasno pokażesz, co może zyskać Twój nowy pracodawca z zatrudnienia Cię. W tym momencie nie Ty się tutaj liczysz, tylko on! Oferta ma jasno pokazać, że przychody wygenerowane przez Twoje nowe stanowisko nie tylko pokryją koszty zatrudnienia Cię, ale dadzą realny zwrot z inwestycji.

6. I na koniec zostaje przekonanie pracodawcy, tak jakby był Twoim klientem, dlaczego potrzebuje zaakceptować Twoje warunki. W tej fazie jest czas na dopasowanie warunków pracy do Twoich potrzeb i przestrzeń do negocjacji. Im Twoja propozycja będzie bardziej atrakcyjna dla firmy, tym lepsza Twoja pozycja negocjacyjna:)

I witaj w nowej pracy!

Mam świadomość, że ten sposób dotarcia do nowej pracy nie jest dla każdego. Potrzeba dużo kreatywności, podejścia "out-of-the-box", inicjatywy i przede wszystkim odwagi kandydata podążającego tą ścieżką. I też nie każdy pracodawca jest na tyle dojrzały, aby zmierzyć się z tym tematem. Pracodawca także potrzebuje myśleć nieschematycznie, być otwartym na okazje biznesowe, mieć intuicję i zaufanie do ludzi.

Co myślisz o stworzeniu dla siebie stanowiska pracy? A może masz już na swoim koncie takie doświadczenie? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w dyskusji na LinkedIn.

 

Zdjęcie: Ernesto Eslava/Pixabay

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję za odwiedzenie mojej strony!

Mam dla Ciebie darmowy rozdział z e-booka
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku".
Sprawdź, czy zmiana zawodowa jest optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie!
Pobierz wraz z zapisem na biuletyn.