CV przyjazne systemom rekrutacyjnym ATS - o czym potrzebujesz wiedzieć?

W Polsce coraz więcej dużych firm korzysta z systemów wspomagających procesy rekrutacyjne ATS (ang. Applicant Tracking System). O czym potrzebujesz wiedzieć, aby system ATS wskazał rekrutującemu właśnie Twoje CV? Jak napisać takie CV?

Ostatnio natknęłam się na wskazówki jednej z amerykańskich ekspertek od kariery o tym, czego unikać w CV, aby jak najlepiej je optymalizować pod kątem systemów ATS. Skłoniło mnie to do zastanowienia, czy 1) faktycznie nadal obowiązują te zasady w dobie szybko rozwijąjcych się systemów informatycznych, 2) czy ta wiedza jest szeroko dostępna dla kandydatów. Oto kilka wniosków płynących z tych przemyśleń:

Dopasowanie CV - podstawowy wymóg

Nie ma żadnej wątpliwości, że w dzisiejszych czasach potrzebujemy każdorazowo dopasowywać CV do oferty pracy, na którą odpowiadamy. Bez względu na to, z jakiego systemu korzysta nasz potencjalny pracodawca, w CV powinno się znaleźć to, co odpowiada prawdzie i czego szuka pracodawca. Stąd warto odpowiadać na ogłoszenie jeśli spełniasz co najmniej 80% wymagań!

Słowa kluczowe

Przeanalizuj wymagania pracodawcy pod kątem najbardziej pożądanych słów kluczowych. Takimi słowami mogą być nazwy stanowisk, nazwy umiejętności, nazwy programów informatycznych i certyfikatów oraz wszelkie inne określenia, które są ważne dla pracodawcy. Oczywiście także klauzula o przetwarzaniu danych osobowych jest takim słowem kluczowym, szczególnie, gdy chcemy, aby pracodawca zachował na przyszłość w bazie nasze CV. Forma i odmiana słów kluczowych mogą mieć także znaczenie. Staraj się umieścić te słowa w profilu zawodowym, w opisie doświadczeń lub w kluczowych umiejętnościach. Słowa kluczowe powinny być powtórzone, ale tak, aby było to przyjazne dla osoby czytającej. Więcej o tym jak dopasowywać CV pod kątem słów kluczowych w artykule Tajemnica dobrego CV

Tradycyjny układ

W CV warto zachować tradycyjny podział na sekcje: profil zawodowy, informacje kontaktowe, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, itd. W ramach sekcji doświadczenia  informacje powinny zawierać nazwę pracodawcy, nazwę stanowiska oraz daty zatrudnienia.

Format CV

W krajach zachodnich odchodzi się od wysublimowanych formatów w CV na rzecz merytoryki. W Polsce wydaje się, że sytuacja jest na razie odwrotna. Warto wiedzieć, że systemy ATS traktują CV jak zdjęcie, w którym wykrywają tekst. ATS zawierają parsery, czyli analizatory składniowe, które najlepiej działają, gdy CV nie zawiera zbyt skomplikowanych formatów. Jeśli tekst znajdzie się w CV tylko w formie grafiki, ważna informacja może zostać pominięta. Jak formatowanie wpływa na przyjazność CV dla systemów ATS?

Przede wszystkim nie wszystkie systemy ATS mogą poprawnie odczytywać następujące formaty:

 • tabele
 • wykresy
 • symbole
 • pionowe i poziome linie
 • boczne sekcje
 • ikony
 • pola edycyjne

CV przyjazne systemom rekrutacyjnym ATS - o czym potrzebujesz wiedzieć?

Jaka czcionka w CV?

Zarówno wielkość, jak i rodzaj czcionki robi różnicę.

 • Wielkość czcionki nie mniejsza niż 11 lub 12
 • Rodzaj czcionki: Calibri, Tahoma, Century Gothic lub inna, która będzie rozpoznana przez ATS.

Czego jeszcze mogą nie lubić systemy ATS?

 • Ciemne kolory
 • Kursywa
 • Hiperlinki
 • Podkreślenia
 • Cytaty

Wiedza o tym, jak napisać CV, które będzie przyjazne systemom rekrutacyjnym ATS to znajomość SEO (Search Engine Optimization). W dobie coraz większej informatyzacji procesów HR warto tę wiedzę zgłębiać i stosować w praktyce.

Więcej o tym jak napisać dobre CV, gdy zmieniasz branżę lub stanowisko, znajdziesz w książce "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku". Książka poprowadzi Cię przez cały proces zmiany zawodowej.

 

 

 Image by Tobias Herrmann from Pixabay

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!