Przerwa w karierze? Teraz to normalne.
Pamiętam czasy, gdy jakakolwiek przerwa w ciągłości zatrudnienia spotykała się z wielką podejrzliwością osób rekrutujących. Teraz czasy się zmieniają i podejście do tej kwestii także. Może o tym świadczyć fakt, że LinkedIn wprowadził „oficjalną” kategorię Career Break (Przerwa w karierze) jako opcję do skorzystania przy tworzeniu profilu. Jak stworzyć dobry profil na LinkedIn.
Zmiana postrzegania przerwy w karierze?
Przerwa w karierze to coś całkowicie normalnego, mamy do tego prawo i dobrze jest jasno określić jej rodzaj, tak samo jak opisujemy nasze doświadczenia zawodowe. Niekoniecznie przerwa w karierze oznacza, że ktoś się uchylał od pracy. Mogły za tym stać inne ważne powody jak konieczność podjęcia obowiązków związanych z opieką nad osobami bliskimi, pragnienie podróżowania, zaangażowanie w wolontariat. Pandemia sporo zmieniła w naszym podejściu do tego typu doświadczeń, wręcz wymogła konieczność zmiany perspektywy.
Powrót na rynek pracy to szalenie ważny temat i dobrze, aby pracodawcy ułatwiali taki start kandydatom. Jeśli pracodawca oferuje program adaptacyjny dla osób powracających na rynek pracy (takie programy stają się coraz bardziej popularne w dużych firmach), wpisanie takiej przerwy w CV albo profil na LinkedIn, znacznie zwiększa nasze szanse na bycie wyszukanym i skorzystanie z takiego rozwiązania.
Opcje, które proponuje LinkedIn są bardzo ciekawe, choć pewnie nie wyczerpują rożnych możliwości w tym obszarze:
- Żałoba
- Zmiana kariery
- Opieka
- Opieka and dzieckiem (Powrót do pracy czy przerwa w karierze)
- Roczna przerwa
- Zwolnienie/likwidacja stanowiska
- Zdrowie/dobrostan
- Realizacja celu osobistego
- Rozwój zawodowy
- Zmiana miejsca zamieszkania
- Emerytura
- Podróże
- Wolontariat
Profil na LinkedIn - przerwa w karierze
Jak wpisać przerwę?
W profilu na LinkedIn przy doświadczeniu mamy dwie opcje: dodać stanowisko pracy albo właśnie przerwę w karierze.
Po kliknięciu w przerwę, podajemy następujące informacje:
- rodzaj przerwy (wybór z menu)
- lokalizację
- datę rozpoczęcia
- datę zakończenia
Analogicznie jak byśmy opisywali swoje doświadczenie zawodowe.
Przyzwyczailiśmy się, aby ukrywać w CV albo w profilu wszelkie przerwy. Ponad połowa rekrutujących menedżerów w ujęciu globalnym stwierdza, że przerwy w karierze w ostatnich latach stały się dużo bardziej powszechne niż przed pandemią, choć równocześnie 59% z nich przyznaje, że istnieje stygmatyzacja kandydatów mających w swoim CV okres bez zatrudnienia.
Warto rozważyć jakie działanie podjąć, gdy szukamy pracy, bo każdy przypadek jest inny. Ważne jest w tym nowym rozwiązaniu na LinkedIn, że zaczynamy inaczej podchodzić do linearności naszej zawodowej drogi i bardziej świadomie podkreślamy równowagę pomiędzy życiem i pracą.
A jakie jest Twoje zdanie na temat przerwy w karierze?
Zajrzyj na LinkedIn i skomentuj post na ten temat.
Zapraszam do odwiedzenia mojego profilu i zlinkowania się (w notce napisz Zmiana Zawodowa).
Zdjęcie: Souvik Banerjee on Unsplash