Linkedin i zaproszenia od nieznajomych

Linkedin i zaproszenia od nieznajomych; Uścisk dłoni z ręką wychodzącą z komputera

Jedna z bliskich mi osób ostatnio zwierzyła mi się, że na LinkedIn stara się akceptować zaproszenia tylko od osób, które zna osobiście. To bardzo częste zjawisko, z którym się stykam w rozmowach z ludźmi projektującymi zmiany na ścieżce zawodowej. Jak reagować na zaproszenia od nieznajomych, czy zapraszać ludzi, których nie znamy nawet pobieżnie? Jeśli jesteś właśnie w trakcie zmiany zawodowej i/lub szukasz nowej pracy, to dylemat, przed którym być może stoisz albo będziesz stał. Może to czas, aby przemyśleć na nowo swoją strategię?

Poszerzanie sieci kontaktów na LinkedIn to jeden z ważnych elementów aktywności związanej z poszukiwaniem pracy na tym portalu (więcej w artykule LinkedIn i szukanie pracy - 10 wskazówek jak zmienić pracę z LinkedIn). LinkedIn może być skutecznym narzędziem wspierającym Cię na drodze zawodowej zmiany, pod warunkiem, że na to pozwolisz.

Często za decyzją, aby ograniczać sieć kontaktów do osób znajomych jest chęć utrzymania bliskich, prywatnych relacji. Gdy zaczynamy przyłączać obcych, zmienia się klimat tych kontaktów, stają się bardziej bezosobowe. Trudniej nam dzielić się tym, co dla nas ważne i też trudniej prosić o pomoc, gdy jest taka potrzeba. Mój znajomy, często odrzucający zaproszenia od nieznajomych, zapytany o powody swojej postawy, odpowiada pytaniem: ale jaka jest wartość, że będę miał wśród kontaktów osoby, których nie znam osobiście?

Jak umiejętnie poszerzać sieć kontaktów na Linkedin, aby zyskiwać, a nie tracić?

Gdy Twoim celem jest zmiana zawodowa i przejście do innej branży, potrzebujesz otwierać się na nowe kręgi znajomych. Bardzo często tkwimy w gronie znajomych z tej samej pracy. Jeśli dłużej pracujemy w tej samej organizacji, to trudniej jest nam wyjść poza ten "zaklęty" krąg. LinkedIn daje świetną okazję do poznawania nowych osób, z firm i branż, które są dla nas interesujące.

Potrzebujesz być widoczny

Logika LinkedIn jest taka, że im więcej mamy znajomych, tym bardziej jesteśmy widoczni w całej sieci, czyli zwiększa się prawdopodobieństwo, że zostaniemy na przykład wyszukani przez rekrutera. Znajomi na LinkedIn mogą być na trzech poziomach: pierwszy poziom - bezpośredni znajomi; drugi poziom - znajomi znajomych i trzeci poziom - znajomi znajomych znajomych. Jeśli łączę się z jakąś osobą, jej kontakty z pierwszego poziomu/kręgu stają się moimi kontaktami z drugiego poziomu, a relacje z drugiego poziomu wskakują do mnie na trzeci poziom. Jeśli znajdę się w którymś z kręgów osoby podejmującej decyzję o zatrudnieniu, pojawiam się wtedy w jej wyszukiwaniach. Jednocześnie mam możliwość oglądania profili osób, które są na którymś z trzech poziomów mojej sieci, choć warto pamiętać, że w opcji darmowej, LinkedIn stosuje limity w dostępie do profili.

Otwartość i życzliwość

LinkedIn się rozrasta i staje się powoli platformą, gdzie przeważać będą kontakty z osobami, z którymi nie mamy super bliskich relacji. To tak jak byś się znalazł na przyjęciu z bardzo dużą ilością osób, na którym możesz prowadzić pogawędki na różne zawodowe, ale także okołozawodowe tematy. Jeśli szukasz nowej pracy albo projektujesz zmianę zawodową, ważne jest, abyś dzielił się swoim profesjonalnym doświadczeniem i dawał się poznać także nieznajomym. Pokazujesz się przez to swoją otwartość i życzliwość. Warto, abyś się zastanowił z kim chciałbyś się poznać? Czy będą to osoby zajmujące się rekrutacjami, zatrudnione w branży, która Cię interesuje, realizujący zadania, w których chcesz się rozwijać, a może pracownicy konkretnej firmy? A może chcesz znaleźć na LinkedIn swojego mentora - osobę, która znajduje się już teraz w miejscu, do którego sam kiedyś chcesz dojść?

LinkedIn i zaproszenia od nieznajomych

Weryfikuj

Dostajemy zaproszenie od osoby, której nie znamy i co wtedy? Dobrze jest przyjąć pewne kryteria w weryfikowaniu zaproszeń i koniecznie oglądać profil osoby zanim zdecydujemy się przyjąć zaproszenie. Często obawiamy się udostępniania informacji na portalach obcym, aby nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa - warto zatem zachowywać czujność.

Jakie to mogą być kryteria? Oczywiście każdy powinien je sobie opracować samodzielnie.

  • czy profil ma zdjęcie, jest dopracowany, szczególnie w sekcji doświadczenia
  • czy widzę jakiś obszar wspólny pod kątem zawodowym, możliwość pomocy, wymiany doświadczenia - pamiętajmy, że teoretycznie każdy może nam przynieść informację o potrzebach na rynku, warto więc pochopnie kogoś nie odsiewać tylko dlatego, że pracuje na niższym stanowisku 
  • czy widzę potencjalną wartość w budowaniu profesjonalnych relacji z tą osobą
  • czy profil nie służy wyłącznie do sprzedawania produktów lub usług (tu może zapalić się czerwona lampka)
  • czy osoba jest z rejonu świata, gdzie chcę budować swoją sieć kontaktów

Moją częstą praktyką było kiedyś po przyjęciu zaproszenia zadawanie pytania, o powody, dla których ktoś zaprosił mnie do swoich kontaktów "Dziękuję za zaproszenie do kontaktów. Jestem ciekawa, co skłoniło Pana/Panią do wysłania do mnie zaproszenia?". Teraz już tego nie robię, gdyż więcej publikuję i więcej przyłączam osób do swojej sieci. Oczywiście jest zawsze możliwość usunięcia kogoś ze znajomych, gdyby okazało się, że popełniliśmy błąd w weryfikacji.

W tym tekście skupiamy się bardziej na pierwszym stopniu poszerzania sieci, czyli reaktywnym przyjmowaniu zaproszeń od nieznajomych, choć oczywiście dużo ważniejsza będzie Twoja proaktywnośc w zapraszaniu nowych osób - do tego oczywiście szczególnie zachęcam.

A jakie są Twoje argumenty za lub przeciw przyjmowaniu zaproszeń na LinkedIn?

Zapraszam do kontaktu na Fb/ZmianaZawodowa oraz oczywiście na LinkedIn - zajrzyj na mój profil linkedin.com/in/justynaciecwierz.

Zachęcam do zlinkowania się (w notce napisz Zmiana Zawodowa).

 

Image by Gerd Altmann from Pixabay

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję za odwiedzenie mojej strony!

Mam dla Ciebie darmowy rozdział z e-booka
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku".
Sprawdź, czy zmiana zawodowa jest optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie!
Pobierz wraz z zapisem na biuletyn.