LinkedIn i szukanie pracy - 10 wskazówek jak zmienić pracę z LinkedIn

LinkedIn i szukanie pracy; napis linkedin

Kształtowanie marki osobistej lub inaczej reputacji (ang. Personal Branding) to zadanie, które wciąż wielu osobom nastręcza sporo wątpliwości i obaw. Jednym z elementów dobrej strategii brandingowej jest widoczność w internecie. O tym warto pamiętać podczas szukania pracy. Oczywiście można udawać, że internetu nie ma, ani nie ma portali społecznościowych i od nich uciekać, ale po co? Jeśli są narzędzia, które mogą przynieść nam realne korzyści, to dlaczego z nich nie skorzystać? LinkedIn z pewnością należy do takich narzędzi.

Widoczność w internecie to temat rzeka i z pewnością będę do niego powracać jeszcze nie raz. Dziś chcę napisać o światowej sieci społeczności zawodowej linkedin.com. Nie ukrywam, że od dawna jest to moja preferowana sieć do kontaktu ze znajomymi z zagranicy, poznanymi w trakcie szkoleń i konferencji oraz osobami, których nigdy nie poznałam osobiście, ale które są mi w jakiś sposób bliskie. W Polsce LinkedIn ma coraz większe grono zwolenników i jest szczególnie popularny wśród średniej i wyższej kadry menedżerskiej oraz specjalistycznej. Ponad 30% osób aktywnych zawodowo w Polsce ma swoje konto na LinkedIn (stan na 29.01.2024).

Jakiś czas temu jedna z moich klientek szukających pracy poprosiła mnie o wskazanie wzorcowych profili na LinkedIn, które mogłyby być dla niej pomocne przy tworzeniu własnego. Z amerykańskimi profilami nie miałam większego problemu, ale, gdy zaczęłam oglądać profile osób z Polski, doszłam do wniosku, że ciągle sporo osób nie wykorzystuje w pełni możliwości, które zapewnia ta sieć.

Bardzo często spotykam się z pytaniem po co zamieszczać profil na LinkedIn? Jeśli świadomie zarządzasz swoją karierą, albo inaczej, należycie dbasz o swój rozwój zawodowy, to wiesz, że Twoja obecna sytuacja nie będzie trwała wiecznie i możesz w pewnym momencie chcieć zmienić pracę lub być zmuszonym szukać pracy. Widoczność internetowa pomaga w stopniowym przygotowaniu się do tego momentu. Pozwala zbudować i utrzymywać sieć kontaktów z innymi profesjonalistami oraz osobami poszukującymi nowych pracowników. Aby móc z niej skorzystać wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak szukać pracy na LinkedIn, oto kilka, mam nadzieję, pomocnych wskazówek.

1. Linkedin praca - autentyczny przekaz

Podstawowa sprawa to stworzenie przemyślanego profilu. To ma być Twój profil, powinieneś dobrze się z nim czuć. Ma on pokazywać Ciebie, w sposób autentyczny i prawdziwy. Jeśli do czegoś nie jesteś w danym momencie przekonany, nie zmuszaj się. Być może z czasem przekonasz się do pewnych działań. Pamiętaj, że poprzez zamieszczenie nieprawdziwych informacji, które łatwo zweryfikować, możesz łatwo zepsuć swoją reputację.

Dalej kilka najważniejszych punktów związanych z profilem i innymi działaniami pokazującymi jak szukać pracy na LinkedIn.

2. Linkedin praca - słowa kluczowe

Profil na LinkedIn ma posłużyć rekruterom oraz potencjalnym pracodawcom do znalezienia Ciebie. Jeśli będziesz widoczny w internecie, więcej osób będzie miało okazję dowiedzieć się o Twoim istnieniu. Ważne jest, aby pomyśleć, jakie słowa kluczowe mogą posłużyć do znalezienia osoby o Twoich umiejętnościach i starać się umieścić je w treści profilu. Jeśli nie wiesz, jakie to mogą być słowa kluczowe, przyjrzyj się ogłoszeniom o pracę i/albo profilom innych osób na podobnych stanowiskach, jakich słów używają w opisie własnej osoby.

Nagłówek przy nazwisku powinien opisywać Twoją główną zawodową kompetencję, niekoniecznie dokładną nazwę stanowiska, które obecnie piastujesz wraz z nazwą firmy. Zastanów się, jak chcesz być postrzegany przez innych, jaką pracą jesteś zainteresowany i uwzględnij to w swoim tytule. Jeśli swój wizerunek budujesz tylko na marce firmy, w której jesteś obecnie zatrudniony, co się stanie, jak stracisz tę pracę? Nagłówek jest o tyle ważny, że ukazuje się za każdym razem, gdy pojawiasz się w wyszukiwaniach innych osób. Jeśli chcesz dokonać zmiany zawodowej i planujesz przejść do innego obszaru, zwróć uwagę na spójność przekazu w nagłówku z tym czym zajmujesz się obecnie. Jest to szczególnie ważne, gdy szukasz pracy w ukryciu i nie chcesz, aby Twój obecny pracodawca i współpracownicy dowiedzieli się o Twoich zamiarach.

W górnej części profilu jest miejsce na Twoje podsumowanie zawodowe ('About'). Wypełnij tę cześć i nie trać dobrej okazji do zaprezentowania swojej osoby. Dobrze, aby składało się ono z krótkiego opisu Twojego zawodowego profilu oraz pól specjalności. Oczywiście z uwzględnieniem słów kluczowych.

Dalej w opisie doświadczeń zawrzyj to wszystko, co Twoim zdaniem powinien wiedzieć o Tobie rekruter albo potencjalny partner, zanim Cię pozna osobiście. Warto dbać o zwięzłość, bo tą zasadą rządzi się internet. Nie zapomnij wpisać tych aktywności, które lubisz i chcesz realizować w swojej przyszłej pracy.

Dobrze odbierane są doświadczenia uzyskane w ramach wolontariatu - pokazują to, co jest dla Ciebie ważne. Także wszelkie certyfikaty, wyróżnienia i nagrody mogą uatrakcyjnić Twój profil. W każdym przypadku miej na uwadze słowa kluczowe, które pomogą rekruterom Ciebie znaleźć.

Szukanie pracy na Linkedin oznacza także konieczność zamieszczenia zdjęcia profilowego. Więcej o zdjęciu profilowym dalej w tekście, a także w artykule jak stworzyć profil na LinkedIn.

3. LinkedIn praca - spersonalizowany url

Zadbaj o widoczność w sieci Twojej osoby. Temu między innymi służy profil publiczny. Warto zmienić  zawartość linka do profilu publicznego, tak, aby poza imieniem i nazwiskiem nie zawierał dodatkowych znaków. Dzięki temu będziesz lepiej widoczny w wyszukiwarkach i taki link będzie się lepiej prezentował w CV. Zajrzyj na mój profil: http://pl.linkedin.com/in/justynaciecwierz Przewodnik krok po kroku w artykule jak zmienić adres url.

LinkedIn i szukanie pracy - 10 wskazówek jak zmienić pracę z LinkedIn

4. LinkedIn praca - rozwijaj sieć kontaktów

Pracuj nad swoją siecią kontaktów, wyszukaj w LinkedIn osoby, z którymi łączą Cię relacje zawodowe i prywatne, wykorzystuj serwis do rozwijania sieci znajomości i poszukiwania potencjalnych okazji zawodowych. Pomocna jest w tym funkcja importowania kontaktów. Wyszukuj interesujące Cię osoby i proś znajomych o przedstawienie Cię. O poszerzaniu sieci kontaktów czytaj w artykule LinkedIn i zaproszenia od nieznajomych. Od tego, jak dużo masz kontaktów w swojej sieci zależy częstotliwość pojawiania się w wyszukiwaniach rekruterów i pracodawców. Maksymalny limit to 30 tysięcy osób. Czy jedna osoba może znać osobiście tyle osób?

5. LinkedIn praca - śledź oferty

W zakładce JOBS (Praca) możesz teraz wyszukać oferty publikowane przez firmy na swoich stronach firmowych w LinkedIN. Coraz więcej firm w Polsce wspomaga się bazą LinkedIn przy poszukiwaniu nowych pracowników. Warto korzystać z zaawansowanych funkcji wyszukiwarki, wpisywać hasła kluczowe, nazwy stanowisk, konkretnych firm, itp. Te wyszukiwania można zapisać i otrzymywać potem od LinkedIn odpowiednio dobrane oferty pracy.

6. Profil na LinkedIn to coś więcej niż CV

Na LinkedIn dbasz o uniwersalne przedstawienie swoich kompetencji, w CV dopasowujesz informacje do firmy i konkretnego stanowiska. Oba te przekazy powinny być spójne! Postaraj się o zawodowe rekomendacje z ostatnich lat oraz ocenę posiadanych kompetencji. Umieszczone na profilu wzmacniają Twój profesjonalny wizerunek. W tym celu sam wystawiaj rekomendacje swoim znajomym i oceniaj posiadane przez nich kompetencje. 

7. Śledź profile firmowe oraz osoby tam pracujące

Jeśli masz wymarzone firmy, w których chcesz być zatrudniony, możesz na bieżąco monitorować ich aktywności na LinkedIn, zbierać informacje o ofertach pracy, kulturze organizacyjnej, ważnych wydarzeniach i aktualnościach. Szukanie pracy, nie tylko na LinkedIn, to dużo pracy o charakterze badawczym - researcherskim.

8. Drobiazgi mają znaczenie

Sprawdź, czy Twoje dane kontaktowe (prywatny adres e-mail, numer telefonu) są dostępne dla osób, odwiedzających Twój profil, szczególnie dla rekruterów, którzy nie są z Tobą zlinkowani i nie korzystają z płatnej poczty InMail. Literówki w profilu, negatywizmy, wchodzenie w słowne "potyczki" w komentarzach mogą zaszkodzić Twojemu wizerunkowi w oczach potencjalnych pracodawców. Jeśli jesteś zatrudniony i nie chcesz afiszować się z poszukiwaniami, warto zadbać o odpowiednie ustawienia prywatności w profilu.

Bardzo ważne jest zdjęcie! Jeśli na zdjęciu nosisz ciemne okulary, nie patrzysz w obiektyw, albo zamiast zdjęcia znajduje się grafika, zmniejszasz automatycznie swoje szanse na dobre pierwsze wrażenie.

9. Tajemniczy guzik - daj znać rekruterom, że szukasz pracy

Możesz poinformować rekruterów, że jesteś otwarty na oferty pracy. Wcześniej był to przycisk Career Interests ON (w Twoim profilu pomiędzy intro a artykułami i aktywnościami). Obecnie w profilu pod zdjęciem zaraz po danych kontaktowych znajdziesz sekcję Otwarty na oferty pracy (Open to job opportunities), gdzie zaznaczasz preferowane nazwy stanowisk, lokalizacje oraz formę zatrudnienia. W ten sposób możesz zwiększyć swoją widoczność w LinkedIn wśród osób zajmujących się profesjonalnie rekrutacją. Możesz także dać znać Twojej sieci znajomych, że szukasz pracy  - poprzez zieloną nakładkę na zdjęciu #OpenToWork. Jeśli jesteś pomiędzy zatrudnieniem, zajrzyj do artykułu Post na LinkedIn "Szukam pracy".

10. Bądź aktywny - networking to pomaganie

Jeśli chcesz wiedzieć, jak szukać pracy na Linkedin, odpowiedź jest prosta: pomagaj innym. To na tym opiera się idea networkingu! Aktywność może dotyczyć grup na LinkedIn, które są związane z Twoimi kompetencjami, ale i postów publikowanych przez osoby z Twoich kontaktów. Polecaj wartościowe publikacje, bierz udział w interesujących dyskusjach, komentuj, udostępniaj informacje. Pamiętaj, że najbardziej liczą się tu treści biznesowe, związane z rozwojem zawodowym. Unikaj polityki, religii i sportu, chyba, że jest to Twoja zawodowa domena.

Wyższa szkoła jazdy to publikowanie własnych treści - Linkedin daje tu ogromne pole do budowania wizerunku i demonstrowania profesjonalizmu. Teraz jest naprawdę dobry czas na pisanie własnych treści, bo ciągle niewielki procent użytkowników LI to robi (1-3% według różnych źródeł). Jak napisać pierwszy post na Linkedin? Przeznacz na te aktywności określony czas w skali tygodnia/miesiąca i dbaj o zachowanie granic. Podobno najlepszą praktyką z punktu widzenia algorytmów wyszukiwania, jest codzienne odwiedzanie LinkedIn, na co najmniej 10-15 minut. Szukanie pracy to też praca. Bądź widoczny!

A wszystkich, którzy nie są jeszcze moimi znajomymi na LinkedIn, serdecznie zachęcam do wysłania mi zaproszenia!

Zapraszam do odwiedzenia mojego profilu i zlinkowania się (w notce napisz Zmiana Zawodowa).

 

Wykorzystane źródła:

Adrian Gamoń raport "LinkedIn w Polsce i na świecie w 2023 roku" https://adriangamon.com/raport

https://business.linkedin.com/content/dam/me/business/en-us/marketing-solutions/agency/decks/Rock-Your-Profile---site-version.pdf

https://www.thebalancecareers.com/how-to-use-linkedin-to-job-search-2062600

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję, że odwiedzasz moją stronę!

Jeśli myślisz o zmianie zawodowej, to już teraz możesz pobrać darmowy rozdział e-booka "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku". Dzięki niemu dowiesz się, czy zmiana zawodowa to właściwy krok dla Ciebie. Przekonaj się, jak możesz dopasować zawodową ścieżkę do swoich potrzeb.

Wystarczy, że zapiszesz się na mój biuletyn (newsletter), a darmowy rozdział trafi prosto do Twojej skrzynki. Z biuletynu zyskasz informacje o nowościach oraz inspirujące wskazówki, które pomogą Ci skutecznie rozwijać Twoją karierę w zgodzie ze sobą.

Dołącz do grona osób świadomie kształtujących swoją zawodową przyszłość!