Bez tajemnic: zawód Fundraiser - pytania i odpowiedzi

Przedstawiamy zawód Fundraisera, o którym opowiada w nagraniu Sylwia Nowik - Spiczonek, Dyrektor Fundraisingu w Unicef Polska, jednej z największych i najstarszych organizacji charytatywnych na świecie, działającej na rzecz dzieci. Sylwia ma za sobą bardzo satysfakcjonującą zmianę zawodową. Wcześniej zajmowała się marketingiem, była też Business Development Managerem.

W rozmowie poruszamy takie tematy tak:

  • Co znaczy nazwa Fundraiser po polsku?
  • Na czym polega praca Fundraisera?
  • Jakie są blaski i cienie tej pracy?
  • Jakich predyspozycji wymaga ten zawód?
  • Jak szukać pracy w zawodzie Fundraisera?
  • Jaką drogę do tego miejsca przeszła Sylwia?

A oto dodatkowe pytania dotyczące zawodu Fundraisera, na które odpowiada Sylwia Nowik - Spiczonek:

Oblicza fundraisingu

W trakcie rozmowy wspomniałaś, że fundraising może oznaczać różne specjalizacje. W jaki sposób fundraiserzy mogą pozyskiwać fundusze?

Jest wiele sposobów na pozyskiwanie funduszy. Jest to bardzo często uzależnione od celów samej fundacji, od jej charakteru i beneficjentów, a także przyjętego modelu działania. Inaczej zbierają fundusze organizacje, które realizują programy rządowe, miejskie, na rzecz zdrowia czy społeczne. W związku z tym fundraiserzy są często koordynatorami projektów grantowych uzyskiwanych z innych instytucji lub firm prywatnych. Mówiąc jednak o tym bardzo wprost, fundraser może być wszędzie tak gdzie są pieniądze 😉 Działamy w bezpośredni sposób głównie w kanałach offlinowych: fundraiserów można spotkać na ulicach, w czasie eventów czy pukających do naszych domów. Fundraiser wykorzystuje w swojej pracy wszystkie dostępne kanały komunikacji z potencjalnym darczyńcą: media społecznościowe, reklamę w prasie, TV, serwisy internetowe, współpracę z firmami.

Projekty fundraisingowe

W jaki sposób fundraiser planuje projekt? Jakie są kolejne etapy projektu fundraisingowego?

Projekt fundraisingowy nie różni się niczym od normalnego projektu 😊 Inny jest cel, beneficjenci i często kwota do pozyskania. Na początku musimy określić nasze potrzeby,  w tej chwili określamy też cel projektu i jaki efekt powinniśmy uzyskać. Następnie powołujemy zespół projektowy, określamy mierniki projektu, ryzyka, kanały w których będziemy działać. Tworzymy budżet, harmonogram, sposób raportowania i zaczynamy projekt 😉

Bez tajemnic: zawód Fundraiser - pytania i odpowiedzi

Zarobki fundraisera

Na jakie zarobki może liczyć Fundraiser? Jakie są widełki na rynku dla tego zawodu?

To bardzo trudne i nie ma widełek płacowych dla tego zawodu na rynku.To jest uzależnione od instytucji czy organizacji, w której się pracuje. Na początkowym etapie, pracując w kanale F2F jest to stawka ok 30 zł/h.

Fundraiser w Polsce

Na LinkedIn pojawił się komentarz, że Fundraiser to strasznie trudny zawód. Co Ty na to?

Chyba muszę się z tym zgodzić 😊 Nie jest może trudny, ale wymagający. Pod wieloma względami nie różni się jednak od innych zawodów. Jeśli chcemy dobrze wykonywać swój zawód i osiągać dobre rezultaty to musimy starać się tak samo jak na innych stanowiskach. Trudny jest dlatego, że opowiadamy o sprawach trudnych, mało popularnych i często niezrozumiałych. Fundraiser w Polsce jest trochę edukatorem, trochę sprzedawcą i trochę zaangażowanym wolontariuszem. Połączenie tych funkcji to wyzwanie.

Czy są jeszcze inne stanowiska w fundacjach, które nie są związane ze sprzedażą?

Jest mnóstwo stanowisk, które są związane z pozyskiwaniem funduszy. Nie nazywam tej funkcji sprzedażą…. Stanowiska różnią się w zależności od potrzeb i specyfiki organizacji. Ktoś inny pozyskuje granty, inny współpracuje z firmami, a zupełnie ktoś inny pracuje w social mediach.

Polecane linki

Jakie strony, linki polecasz osobom zainteresowanym karierą w Fundraisingu?

Ngo.pl, stronę FOB, Instytutu Fundraisingu oraz wszystkie strony, które mówią o pomaganiu i CSR.

 

Photo by Katt Yukawa on Unsplash

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

ebookDziękuję, że odwiedzasz moją stronę!

Jeśli myślisz o zmianie zawodowej, to już teraz możesz pobrać darmowy rozdział e-booka "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku". Przekonaj się, czy zmiana zawodowa to właściwy krok dla Ciebie.

Pobierz wraz z zapisem na biuletyn i dołącz do grona osób świadomie kształtujących swoją zawodową przyszłość!