Ostatni dzień w pracy – 7 wskazówek jak pożegnać się z klasą

Nie tak dawno miałam okazję żegnać się z zespołem firmy, z którą współpracowałam w stałej formule. Mój ostatni dzień w pracy okazał się bardzo miłym czasem. Oczywiście nie zawsze tak może być. Bardzo często pożegnanie z pracą przywołuje sporo emocji i staje się dla nas wyzwaniem. I to niezależnie od tego, czy rozstajemy się z pracodawcą, bo zaczynamy pracę w nowej firmie, przechodzimy na emeryturę czy też inne powody sprawiają, że żegnamy się z dotychczasowym miejscem zatrudnienia.

W artykule przedstawiam 7 wskazówek na ostatni dzień w pracy, aby ten dzień był dla Ciebie satysfakcjonujący i abyś mógł zakończyć swoją obecną pracę w sposób profesjonalny.

Pozostaw dobre wrażenie

Ludzie pamiętają szczególnie ostatnie wrażenie, jakie odnoszą o innych. Podczas ostatnich dni w pracy zadbaj o pozytywne interakcje. Bądź taktowny wobec swoich kolegów i koleżanek, a także przełożonych. Wyraź wdzięczność za okazane Ci wsparcie i współpracę. W przypadku osób, z którymi miałeś trudne relacje, staraj się unikać niepotrzebnych słów, których będziesz potem żałował. Zadbaj, aby Twoje pożegnanie było satysfakcjonujące zarówno dla Ciebie, jak i tych, którzy zostają w firmie.

Zakończ projekty i przekaż wiedzę

Jeśli masz jakieś niedokończone projekty lub zadania, staraj się je zakończyć lub odpowiednio przekazać innym członkom zespołu. Pozostawienie rozpoczętych zadań może sprawić trudności Twoim kolegom po Twoim odejściu. Odpowiednio zaplanuj w czasie wprowadzenie do pracy osób, które przejmują Twoje obowiązki.

Dla mnie okres przekazywania obowiązków nowej osobie okazał się niespodziewanie bardzo dobrym doświadczeniem i źródłem radości. Po raz kolejny przekonałam się, że bardzo lubię dzielić się wiedzą.

Uporządkuj stanowisko pracy

Ostatni dzień w pracy to dobry moment na przejrzenie plików oraz dokumentów i uporządkowanie swojego stanowiska pracy. Usuń wszelkie zbędne pliki, zapisy i informacje, które nie są już potrzebne. Sprawdź politykę firmy dotyczącą przechowywania i usuwania danych, aby działać zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Zabierz ze sobą swoje osobiste rzeczy, które zgromadziłeś podczas pracy, ewentualnie przekaż to, czego już nie potrzebujesz, a przyda się Twoim współpracownikom.

Ostatni dzień w pracy – 7 wskazówek jak pożegnać się z klasą

Przekaż sprzęt i zasoby firmowe, z których korzystałeś

Zadbaj o przekazanie sprzętów firmowych, z których korzystałeś w pracy. W firmach często obowiązuje karta obiegowa, która stanowi dowód rozliczenia się pracownika z powierzonego mu przez firmę mienia takiego jak służbowy komputer, laptop, telefon, samochód, klucze, karty, środki pieniężne (zaliczki lub pożyczki) czy narzędzia firmowe. Dowiedz się wcześniej w Dziale HR, czy i jakiego typu dokument jesteś obowiązany dostarczyć.

Podsumuj swoje osiągnięcia i określ nowe cele

W ramach zarządzania karierą warto po każdym etapie drogi zawodowej spisywać najważniejsze dokonania i uskrzydlenia w pracy. Pamięć jest ulotna, więc jeszcze lepiej jest to robić na bieżąco. Dobrze jest przeanalizować, co było dobre w pracy, którą właśnie kończymy, co zrobilibyśmy inaczej i co wartościowego zabieramy ze sobą dalej. Wdzięczność w takich momentach i szczególne skoncentrowanie się na tym, co dobre, niezwykle pomaga w projektowaniu kolejnych zawodowych wyzwań. Dobrze jest wrócić do celów, które stawialiśmy sobie na początku, ocenić stopień ich realizacji, a potem postawić sobie nowe. Dzięki takiemu podejściu możesz zakończyć obecny rozdział z większym poczuciem spełnienia. To też dobry moment, aby zaktualizować swój profil na LinkedIn.

Weź udział w Exit Interview

Jeśli w Twojej firmie prowadzone są rozmowy z odchodzącymi pracownikami i ktoś z działu HR kontaktuje się z Tobą z propozycją uczestnictwa w Exit Interview, rozważ taką możliwość. Rozmowa EXIT to okazja, aby Twój pracodawca skorzystał z Twoich doświadczeń, poznał Twoje opinie i pomysły dotyczące niezbędnych zmian. W trakcie rozmowy możesz być zapytany o powody Twojego odejścia, o ocenę doświadczeń pracowniczych, w tym takich aspektów HR jak możliwości rozwoju, awansu i innych obszarów związanych z pracą. Może też paść pytanie, czy jesteś skłonny polecić innym osobom pracę w firmie, z której odchodzisz. Warto postarać się, aby w rzeczowy sposób przekazać najważniejsze kwestie interesujące dla pracodawcy i w ten sposób pomóc tym, którzy zostają w firmie.

Zadbaj o pożegnanie

Ostatni dzień pracy to okazja do pożegnania. Możesz przynieść coś słodkiego, ciasto lub czekoladki, aby osłodzić ból rozstania ze współpracownikami. Dobrą praktyką jest napisanie krótkiego maila do zespołu z podziękowaniem za współpracę i wsparcie. Jeśli tylko warunki na to pozwalają, rozważ imprezę pożegnalną – w biurze lub po pracy. To świetny sposób, aby osobiście uścisnąć dłoń wszystkim życzliwym Ci ludziom. Wykorzystaj czas pożegnań na networking i zbieranie prywatnych danych kontaktowych. Nigdy nie wiesz, z kim Twoje drogi się zetkną w przyszłości. Jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś, to dobry moment na zebranie pisemnych rekomendacji - mailowo lub poprzez LinkedIn.

Mój ostatni dzień w pracy był właśnie dlatego tak miły, że miałam sposobność do odbycia osobistych spotkań przy cieście z osobami, które mnie na koniec odwiedziły. Bardzo dziękuję za to doświadczenie!

Podsumowując, ostatni dzień pracy to ważny moment, który może mieć wpływ na Twój wizerunek i przyszłe możliwości zawodowe. Potraktuj go jako element zarządzania Twoją karierą. Im lepiej zakończysz poprzedni etap, tym łatwiej i szybciej rozpoczniesz kolejny.

 

Przed Tobą wkrótce pierwszy dzień w nowej pracy? Zajrzyj do artykułu Pierwszy dzień w nowej pracy...

 

Wykorzystane źródła:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-obiegowka-dla-pracownika-darmowy-wzor

https://www.indeed.com/career-advice/career-development/things-to-do-on-your-last-day-of-work

Photo by Zach Miles on Unsplash

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!