Według raportu World Economic Forum (WEF) Future of Jobs 2025 prognozuje się, że na globalnym rynku pracy w 2025 i w najbliższych latach (do 2030 roku) powstanie netto 78 milionów nowych miejsc pracy – przybędzie łącznie 170 milionów miejsc, ale też znikną 92 miliony stanowisk. Z pewnością żyjemy w ciekawych czasach, gdzie zmiana jest na porządku dziennym. Projektując zmianę zawodową warto przede wszystkim rozpoznawać swoje indywidualne predyspozycje i uniwersalne umiejętności, które możemy przenieść do nowej branży lub formy działalności, ale też coraz ważniejsze staje się przyglądanie trendom rynkowym. W tym artykule przedstawiam trendy na rynku pracy 2025, które w opinii ekspertów, warto przede wszystkim brać pod uwagę planując zmiany na ścieżce zawodowej. Jakie zmiany czekają pracowników i jak można się do nich przygotować? Oto trendy o największym znaczeniu.
Sztuczna inteligencja - generatywna AI oraz automatyzacja
Jeśli miałabym określić, co jest trendem numer 1 na rynku pracy w 2025 roku, to bez wątpienia będzie to sztuczna inteligencja (AI) i związana z nią automatyzacja procesów biznesowych. Tak jak to było przewidywane rok temu, wkraczamy coraz głębiej w świat sztucznej inteligencji. Pojawienie się AI w środowisku pracy można porównać z silnikiem parowym, który zrewolucjonizował rzeczywistość XIX wieku. Według WEF, aż 86% pracodawców na świecie, jest przekonanych, że AI oraz nowe technologie przetwarzania informacji, wpłyną transformująco na ich biznesy. Nie ma wątpliwości, że rozwój AI już wpływa i będzie wpływał na przeobrażenie wielu zawodów i sposobów pracy, w prawie wszystkich branżach, eliminując część miejsc pracy, ale jednocześnie tworząc nowe, szczególnie w obszarach związanych z zarządzaniem technologiami i analizą danych, np. Big Data.
Już powstają i nadal będą powstawać nowe role zawodowe powiązane z wdrażaniem AI w organizacjach, które nie tyle będą wymagały kompetencji programowania, a raczej dobrej znajomości narzędzi AI do automatyzacji procesów biznesowych. Jak wskazuje raport firmy E&Y sporo zmian pojawi się w obszarze HR, w tym w związku z automatyzacją procesów rekrutacyjnych – czytaj jak dopasować CV pod systemy ATS.
100% polskich pracodawców biorących udział w badaniu World Economic Forum prognozuje w roku 2025, i kolejnych latach, wzrost znaczenia kompetencji związanych ze sztuczną inteligencją (AI) oraz Big Data. Nadal ważne są kompetencje technologiczne, w tym znajomość narzędzi cyfrowych oraz programowania, ale to nie one są zaliczane do ścisłej czołówki, o największym znaczeniu - o tym w dalszej części artykułu.
Jak się odnaleźć w tej nowej rzeczywistości? Zamiast obawiać się tych zmian, warto je wykorzystać na swoją korzyść. Osoby planujące zmianę zawodową, dobrze, aby inwestowały w rozwój umiejętności przyszłości związanych z technologiami i dostępem cyfrowym. Warto sięgać po kursy online z zakresu AI, analizy danych czy zarządzania projektami (dobrej jakości, bezpłatne kursy znajdziesz na takich platformach jak coursera.org). Nawet w zawodach kreatywnych czy humanistycznych można wykorzystać AI do analizy danych, personalizacji treści czy automatyzacji powtarzalnych zadań. Warto śledzić nowości technologiczne i uczyć się, jak z nich korzystać. Umiejętność szybkiego uczenia się i dostosowywania do zmian będzie w 2025 roku, jak i latach kolejnych, kluczowa.
Trendy na rynku pracy 2025 - o czym warto wiedzieć projektując zmianę zawodową?
Kompetencje miękkie górą
Kolejny trend, który pojawia się w wielu zestawieniach już od wielu lat, to nacisk w środowisku pracy na rozwój kompetencji miękkich. Umiejętności takie jak myślenie analityczne, odporność oraz zwinność, przywództwo, kreatywność, a także motywacja i samoświadomość zostały w badaniu WEF zaliczone do kompetencji niezbędnych w środowisku pracy w 2025 roku (Kompetencje przyszłości – czego warto się uczyć). Coraz ważniejsze będą stawały się kompetencje trudniejsze do zastąpienia przez sztuczną inteligencję, takie jak zdolność adaptacji, kreatywność albo myślenie krytyczne.
Konieczność ciągłego podnoszenia kwalifikacji
Wśród trendów, które powoli stają się dla wielu osób oczywistością, jest nastawienie na uczenie się i adaptacja do zmian. W 2023 roku prognozowano, że do 2025 roku aż 50% siły roboczej będzie musiało się przekwalifikować. W kolejnej edycji badania WEF na rok 2025 ten procent jest już mniejszy – prognozuje się, że 39% osób na rynku pracy będzie zmuszonych zmienić swoje kompetencje, zarówno w zakresie przekwalifikowania (reskilling), jak również podwyższania i doskonalenia umiejętności już posiadanych (upskilling). Wygląda na to, że proces przebranżawiania i przekwalifikowania na skalę globalną, postępuje. Według raportu firmy EY, firmy będą coraz częściej inwestować w szkolenia dla pracowników, zamiast szukać nowych talentów na rynku. Dynamiczne zmiany na rynku pracy podkreślają znaczenie ustawicznego kształcenia i podnoszenia kwalifikacji w celu utrzymania konkurencyjności. Jeśli chcemy dokonać zmian w obszarze wykonywanej pracy, warto w pierwszym rzędzie szukać nowych możliwości i wyzwań w miejscu, w którym jesteśmy zatrudnieni, a dopiero w dalszej konieczności szukać nowego pracodawcy.
Popularność pracy zdalnej i hybrydowej
Elastyczność w zakresie czasu i miejsca pracy staje się coraz bardziej pożądana na rynku pracy. Coraz więcej firm oferuje możliwość pracy zdalnej oraz elastyczne godziny pracy, a to przyczynia się do zwiększenia satysfakcji i produktywności pracowników. Od czasu pandemii chyba nic nie jest w stanie zatrzymać tego trendu. Wraz ze wzrostem elastyczności zatrudnienia rośnie znaczenie przywództwa, zarządzania zespołami i organizacji pracy, a także zwiększa się waga kompetencji cyfrowych na rynku pracy.
Osoby szukające nowej pracy powinny zwrócić uwagę na oferty umożliwiające pracę zdalną lub hybrydową. Warto rozwijać umiejętności organizacji pracy na odległość, efektywnej komunikacji oraz zarządzania czasem. Narzędzia takie jak Slack, Trello czy Asana stają się standardem w nowoczesnych firmach.
Więcej o tych i innych trendach na rynku pracy przeczytasz w artykule Trendy na rynku pracy - branże, zawody, kompetencje przyszłości.
W stosunku do prognoz na rok 2024 widać wyraźnie, że zmiany dalej postępują, a w niektórych kierunkach - wręcz galopują :) Aby skuteczniej planować i wdrażać zmiany zawodowe w 2025 roku, warto zwrócić uwagę na powyższe trendy. Dostosowanie się do nich poprzez rozwijanie odpowiednich kompetencji oraz otwartość na nowe technologie, elastyczne formy pracy i nastawienie na uczenie się, może znacząco zwiększyć szanse na sukces w dynamicznie zmieniającym się środowisku zawodowym.
Zdjęcie: Steve Johnson/ Unsplash
Wykorzystane źródła:
https://www.weforum.org/publications/the-future-of-jobs-report-2025
https://www.ey.com/pl_pl/insights/workforce/wyzwania-hr-w-2025-r-checklista
https://www.mckinsey.com/capabilities/mckinsey-digital/our-insights/superagency-in-the-workplace-empowering-people-to-unlock-ais-full-potential-at-work
https://zawodowo.olx.pl/przyszlosc-zaczyna-sie-juz-dzisiaj-raport-olx-know-how-2025/
https://hbr.org/2025/01/9-trends-that-will-shape-work-in-2025-and-beyond
https://businessinsider.com.pl/praca/piec-kluczowych-trendow-rynku-pracy-na-2025-r-rewolucja-w-dzialach-kadr/se13f5v?