Workation - wymysł czy nowa normalność?

Łączenie pracy i pobytu poza miejscem stałego zamieszkania robi się coraz popularniejsze. Wszystko wskazuje, że ten trend w dobie wszechobecnej pracy zdalnej będzie się nasilał. Pandemia okazała się tu błogosławieństwem, bo pomimo, że ograniczyła miejsca, do których możemy podróżować, to pokazała, że workation, dotąd zarezerowany dla garstki freelancerów – cyfrowych nomadów, jest rozwiązaniem dostępnym dla wielu z nas. Workation albo bleisure – co warto wiedzieć o tej formie pracy?

Workation – definicja

Zwrot powstał z połączenia dwóch angielskich słów praca („work”) i wakacje („vacation”). Po polsku zatem workation może brzmieć jako pracowakacje albo pracujące wakacje. Pracownik na takim wyjeździe zdalnie realizuje swoją pracę, a czas wolny przeznacza na ulubione aktywności i poznawanie lokalnych atrakcji. Inne określenie o podobnym znaczeniu to „bleisure” – połączenie podróży służbowej (b - „business”) i prywatnego odpoczynku („leisure”). W przypadku wyjazdu służbowego pracodawca i pracownik mogą się dzielić kosztami delegacji. Na workation czy bleisure wyjechać mogą całe rodziny.

Jak workation wygląda w praktyce

Do tej pory popularną destynacją dla wyjazdów na workation były egzotyczne miejscowości wypoczynkowe. Okazuje się, że w dobie pandemii, pracowakacje można z powodzeniem spędzać także w jakimś urokliwym zakątku Polski. Piękne widoki, świeże powietrze, cisza i spokój mogą nie tylko uprzyjemnić nam pracę, ale także korzystnie wpłynąć na naszą produktywność czy kreatywność. Jeśli marzymy o zaszyciu się w Bieszczadach, może warto przenieść się tam do pracy i sprawdzić na własnej skórze, jak się żyje w górach. Workation nie jest formalnym urlopem i zwykle wymaga zgody pracodawcy na taki sposób wykonywania obowiązków służbowych.

Workation - wymysł czy nowa normalność?

Dlaczego workation?

Praca zdalna likwiduje wszelkie ograniczenia

Dla 42% zatrudnionych w Polsce według badania krajowego Randstad Employer Brand 2021 nowym pożądanym czynnikiem w pracy jest możliwość wykonywania jej w sposób zdalny, z miejsca zamieszkania. Na podobnym poziomie plasuje się ten wskaźnik dla Europy (41%). Jeśli możemy pracować z własnego domu, to możemy też to robić z wynajętego mieszkania, hotelu czy centrum coworkingowego na odleglej wyspie. Możliwość workation może być dodatkowym benefitem przyciągającym dobrych pracowników i ocieplających wizerunek pracodawcy.

Elastyczność - wartością

Coraz liczniejsze grono zwolenników zyskuje elastyczność w realizowaniu zadań zawodowych. Workation daje wolność, możliwość połączenia podróżowania i pracy z dowolnego miejsca na naszym globie. Najbardziej sprawdzi się ta forma pracy jeśli jesteśmy rozliczani w trybie zadaniowym albo nienormowanym. Wszystko zależy od tego, na czym polegają nasze obowiązki, w jakich godzinach musimy odbywać zdalne spotkania i odpowiadać na maile.

Równowaga pomiędzy pracą i życiem oraz czas spędzony z rodziną

Ideą workation jest wspólny wyjazd z bliskimi i dobre zagospodarowanie czasu poza pracą. Dzieci w wieku szkolnym były do niedawna ograniczeniem wyjazdów rodzinnych na workation. Jednak gdy zajęcia w szkole w czasie pandemii przechodzą na teamsy, otwierają się nowe możliwości dla wielu rodziców. Wyzwaniem może być uzgodnienie wspólnych zasad pracy i spędzania wolnego czasu, aby każdy mógł na takim wyjeździe dobrze funkcjonować. Dobre zarządzanie aktywnościami w czasie, a także koncentracja na pracy i związanych z nią priorytetach to umiejętności, które szczególnie mogą się przydać w czasie workation.

Na co zwrócić uwagę planując workation?

Ważne, aby pamiętać, że workation nie zastępuje normalnego urlopu. Potrzebujemy odpoczynku i resetu, bez względu na to w jakim trybie pracujemy. Bez tego zdrowie zacznie nam szwankować. 

Ja w ostatnich latach testuję wyjazdy na workation wspólnie z moim mężem i wiem, że nie sprawdza się wyjazd, gdy on jest na urlopie, a ja na pracowakacjach. Wybór miejsca na workation to nie tylko szybkie łącze i dobry internet, ale także wielkość przestrzeni, gdzie możemy pracować i odpoczywać. Jeśli mieszkamy w niewielkim pokoju, gdzie wszystko słychać przez ścianę, prowadzenie call’a z Klientem przestaje być możliwe. Zmiana miejsca zamieszkania to dodatkowe koszty, które trzeba wkalkulować w domowy budżet. Warto jeszcze przed wyjazdem ustalić sobie zasady, których będziemy się potem trzymać i wybierać sprawdzone lokum.

A jakie jest Twoje doświadczenie związane z workation? Zajrzyj na LinkedIn i zostaw komentarz.

 

Photo by Dessidre Fleming on Unsplash

 

Wykorzystane źródła:

http://info.randstad.pl/randstad-employer-brand-2021-polska

https://www.collinsdictionary.com/submission/22309/workation

https://www.karierawfinansach.pl/baza-wiedzy/slownik-pojec/workation-co-oznacza-pojecie-workation

https://slowhop.com/pl/workation

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bleisure

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!