10 pytań, które mogą pomóc ruszyć z miejsca

Czujesz, że chcesz rozpocząć podróż ku bardziej świadomemu życiu, a jednak coś Cię trzyma w dobrze znanym punkcie. Co zrobić, żeby ruszyć z miejsca? Być może pomocna będzie lista działań i nawyków, które warto rozważyć i wprowadzić w życie, aby pójść naprzód.

1. Czy Twoim życiem kierujesz Ty sam, czy działasz pod dyktando ludzi z Twojego otoczenia?

Często słyszę obawy, czy wymarzony zawód lub praca, w której ktoś czuje się szczęśliwy, nie jest obciachem, zaniżeniem aspiracji, głupotą, itp. Takie głosy słyszymy wokół, tak uważają inni wokół nas. To nasz wybór czyich opinii będziemy słuchać: czy rodziców, znajomych, męża, żony, czy własnej duszy...

2.  Czy żyjesz przeszłością, czy otwarty jesteś na to, co przynosi każdy nowy dzień?

Rozpamiętywanie różnych bolesnych doświadczeń ze swojego życia, do takich z pewnością należy utrata pracy, "złamanie" dobrze zapowiadającej się kariery, poważna choroba, doświadczenie mobbingu, jeśli trwa zbyt długo, może całkowicie spraliżować naszą aktywność życiową i zawodową. Jeśli sami sobie z tą sytuacją nie możemy poradzić, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty.

3. Czy koncentrujesz się na tym, na co masz w danej chwili wpływ?

Na wiele spraw nie mam absolutnie żadnego wpływu, każdy z nas się zestarzeje i umrze. Z drugiej strony dana nam została wolność, abyśmy dokonywali świadomych wyborów i podejmowali działania, które służą naszemu dobru i dobru innych ludzi. Czy mądrze korzystasz ze swojej wolności?

4. Czy koncentrujesz się na celach, które są naprawdę ważne dla Ciebie?

Ostatnio czytałam artykuł na temat odkładania spraw na później czyli prokrastynacji - zjawiska, które może nam zmiany opóźnić o wiele lat. Czy czujesz się odpowiedzalny za to, co zależy tylko od Ciebie? Czasem niezwykle trudno poczuć tę odpowiedzialność w zaciszu swojego biura czy domu.

5. Czy dajesz sobie prawo, żeby się mylić?

Mamy często w sobie pragnienie bycia nieomylnymi - aby rozwinąć tak kompetencje, żeby nie popełnić błędu. Szkoła i firma, często są miejscami, które to pragnienie w nas "karmią". Pamiętaj, że pomimo wszystko, masz prawo być w błędzie, a uczenie się nowych rzeczy wręcz tego wymaga!

6. Czy potrafisz podjąć decyzję, czego pragniesz?

Od tej decyzji bardzo wiele zależy. To ona stoi w centrum jakiejkolwiek zmiany. Możemy ociągać się z decyzją, nieustannie przymierzać się i wahać i... dziwić się, że nic się nie zmienia. Czy to dotyczy Ciebie?

7. Czy uciekasz od tego, co trudne w Twoim życiu?

Ostatnio rozmawiałam z młodą kobietą, która uświadomiła sobie, że podjęła decyzję o pracy za granicą, aby uciec od rzeczywistości, która czekała na nią w Polsce. Czy zdarza Ci się uciekać od czegoś lub kogoś i nie chcieć się zmierzyć z trudnością twarzą w twarz? Jeśli tak, to w Twoim życiu zmianę może przynieść tylko refleksja, przebaczenie, otwarta komunikacja i miłość.

8. Czy często znajdujesz wytłumaczenia, żeby czegoś nie robić?

"Kto nie chce, szuka powodu, kto chce - szuka sposobu". Tak brzmi motto jednego z moich dobrych znajomych.

Ten punkt bardzo ściśle wiąże się z punktem 6 :)

9. Czy koncentrujesz uwagę na tym, co masz, czy na tym, czego Ci brakuje?

To tak jak z oglądaniem szklanki do połowy wypełnioną wodą. Czy widzisz szklankę do połowy pełną czy do połowy pustą? Zauważanie wewnętrznego kapitału, który mamy w sobie, może nam ogromnie pomóc w bardziej świadomym jego wykorzystaniu. Każdy ma talenty, tylko nie każdy potrafi je zauważyć i wykorzystywać w codziennym życiu w sposób świadomy.

10. Czy jesteś wdzięczny za to, czego doświadczasz w swoim życiu?

Wiele razy na tej stronie pisałam o wdzięczności jako o podstawie procesu zmiany. Jak przejść od narzekania do dziękowania? Jak dużo spraw w Twoim życiu traktujesz jako coś, co Ci się po prostu należy, coś co jest naturalne dla Ciebie i zawsze będzie Ci towarzyszyć? Czy potrafisz zauważać bardzo drobne, wręcz malutkie dobre rzeczy, które dzieją się w Twoim życiu?

Który z tych punktów jest najtrudniejszy dla Ciebie?

Jakie działanie możesz podjąć już dziś, aby przybliżyć się do Twojego celu?

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!