O wdzięczności

Jak wdzięczność łączy się z poszukiwaniem pracy i zmianą kariery?

Bycie wdzięcznym pomaga dostrzec wszystkie rzeczy i osoby wokół nas. Sprawia, że podchodzimy pozytywniej do życia, mniej narzekamy, zatrzymujemy się w biegu na moment, ogarniamy refleksją swoje życie i otoczenie. Wzmacniamy siebie i wzmacniamy ludzi wokół. Można by rzec, że rozwijamy w ten sposób swoją duszę.

Taką postawą możemy przyciągać do siebie innych! Także pracodawców :) I nie chodzi tu o naiwność lub łatwowierność, ale o postawę człowieka świadomego swojej wartości, kierującego się rozumem i poszukującego prawdy. Jakże często postawę wdzięczności chcą wykorzystać zręczni manipulatorzy - z pewnością nie o to tu chodzi.

Bardzo dobrym nawykiem jest wyrażanie wdzięczności w trakcie poszukiwania pracy, na przykład w formie listów z podziękowaniem: 

  • osobom zapraszającym nas na rozmowę kwalifikacyjną,
  • udzielającym nam informacji o firmie, konkretnym zawodzie, o wakacie, 
  • dającym nam wsparcie w trudnych chwilach.

W ten sposób nie osłabiamy się, a wręcz prezentujemy się jako dysponujący zasobami partnerzy.

Więcej na ten temat znajdziesz w książce "Jakiego koloru jest twój spadochron?" R. Bollesa, którą wydało Wydawnictwo StudioEMKA.

Na koniec fragment z marcowego biuletynu ZMIANA ZAWODOWA, do którego subskrybcji zapraszam na zmianazawodowa.pl - biuletyn:

"Jest wiele momentów w codziennym życiu, w których myślę o wdzięczności. Nie wiem, co wydarzy się w przyszłości, tak wiele rzeczy kompletnie ode mnie nie zależy, ale mogę cieszyć się z tego, co mam dziś - tu i teraz. Mam na to wpływ. I to wielki wpływ. Bez względu na to, co będzie jutro, dziś mam powód, żeby być wdzięczną. Nawet jeśli jutro sytuacja ulegnie zmianie, zdarzą się jakieś rzeczy trudne do przewidzenia, dziś przeżywam coś dobrego, takie niby nic jak krótki spacer w słoneczny poranek, który pobudza mnie do życia. Mam powód, aby dziękować."

Zauważyłam, że od kiedy dziękowanie jest stałym elementem mojego dnia, tych momentów - drobnych i nie tylko drobnych powodów do dziękowania - zauważam coraz więcej i więcej. Szczególnie wtedy, gdy pojawiają się różne trudności. I jest mi z tym dobrze. Odczuwam w sobie dobrą energię, siłę do życia i jednocześnie spokój wewnętrzny.

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!