7 książek pomocnych w zmianie zawodowej - po polsku

Oto moja subiektywna lista książek pomocnych w projektowaniu zmiany zawodowej. Przy wyborze kierowałam się tym, jak często daną pozycję polecam moim Klientom i czy jest dostępna w języku polskim. [Ostatnia aktualizacja 16.11.2021]

ksiazka zmianazawodowa"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku" - Justyna Ciećwierz

To obecnie najczęściej polecana przeze mnie pozycja w procesach indywidualnych. Książka zawiera ponad 40 ćwiczeń pomocnych w odkrywaniu siebie i swojego najlepszego zawodowego dopasowania. Dotyka takich tematów jak proces zmiany, największe przeszkody, podejmowanie decyzji o wyborze kierunku rozwoju, networking, zarządzanie marką osobistą (w tym obecność na LinkedIn), planowanie procesu zmian, przydatne nawyki i wiele innych. Ma charakter kompendium wiedzy na temat zmiany zawodowej. Wydawnictwo: JC Publishing - 2021. Więcej o książce.

 

 

okladka Jakiego koloru jest Twoj spadochron n "Jakiego koloru jest twój spadochron"- Richard Bolles

Książka Bollesa to pozycja, która od blisko 50 lat inspiruje ludzi na całym świecie lat do rozpoznawania siebie i poszukiwania pracy w zgodzie ze sobą. Przez długi czas książka była co roku aktualizowana przez autora (wydanie amerykańskie "What Color Is Your Parachute"). Na rynku polskim jest dostępne obecnie tłumaczenie książki Bollesa z 2010 roku wydane przez StudioEmka. To klasyka gatunku, można by rzec, w dziedzinie literatury związanej z rozwojem zawodowym. Pierwsza część traktuje o poszukiwaniu pracy, druga - zawiera przydatne ćwiczenia służące poznawaniu siebie. Na zielonych stronach autor zawarł duchowe przesłanie swojego dzieła, jak odkryć swoje życiowe posłannictwo. "Głęboko wierzę, że i dla Ciebie spotkanie z Richardem Bollesem, jego filozofią życia i kariery, będzie ważna inspiracją" - to cytat ze wstępu do książki mojego autorstwa. Książka była moim odkryciem w 2007 roku i od tego czasu stale mi towarzyszy (Historia mojej przygody ze Spadochronem).

 

rob to do czego jestes stworzony zmianazawodowa"Rób to, do czego jesteś stworzony" Paul D. Tieger, Barbara Barron-Tieger

Książka "Rób to, do czego jesteś stworzony" w bardzo przystępny sposób uczy rozumienia swojego typu osobowości i poszukiwania pracy zgodnej z tym typem. Zawiera szczegółowe opisy każdego z 16 typów, wraz z przykładowymi profilami osób uzyskującymi satysfakcję w swojej pracy oraz popularnymi zawodami u osób rozpoznających u siebie dany typ. Jeśli pasjonujesz się testami psychologicznymi, to z pewnością znasz Myers-Briggs Type Indicator lub jeden z darmowych testów inspirowanych tym narzędziem dostępnych w internecie (www.humanmetrics.com lub 16personalities.com). Warto sięgnąć po tę książkę, jeśli interpretacja Twojego typu nastręcza Ci trudności albo dostajesz sprzeczne informacje. Wydawnictwo: StudioEmka - 2005.

 

 

wielka ryba zmianazawodowa"Wielka Ryba. Droga do odpowiedzialności. Lekcje Sary i Tobiasza" - O. Adam Szustak OP

Książka powstała na bazie rekolekcji prowadzonych przez dominikanina O. Adama Szustaka na temat odkrywania swojego powołania, dostępna także w formie audiobooka. "Potrzebujemy odkryć właściwości swojej duszy, aby rozpoznać kim naprawdę jesteśmy" - O. Szustak pisze o tym, jak to zrobić i jak potem te odkrycia wykorzystać w życiu i w pracy (Mamy dokładnie tyle, ile nam potrzeba). Wydawnictwo: RTCK - 2019.

 

 

7 książek pomocnych w zmianie zawodowej - po polsku

barbara sher gdybym"Mógłbym zrobić wszystko gdybym tylko wiedział co : jak dowiedzieć się czego chcesz naprawdę i jak to osiągnąć" - Barbara Sher, Barbara Smith

Psychoterapeutka i doradczyni zawodowa Barbara Sher w bardzo przystępny sposób opisuje najczęściej występujące problemy związane z odkrywaniem swojej zawodowej drogi. Dużo ciekawych ćwiczeń pomagających w pozbyciu się wewnętrznych blokad i podjęciu działania. To do autorki tej książki należy koncepcja skanera i nurka pomagająca w rozumieniu różnic w naszej otwartości na świat (Skaner, renesansowa dusza albo człowiek multipotencjalny?).

Wydawnictwo: M&A Marketing Communications - 1997.

 

 

metoda pivot zmianazawodowa"Metoda Pivot, czyli zwinny proces rozwoju kariery zawodowej" - Jenny Blake

Książka napisana przez byłą specjalistkę ds. doskonalenia zawodowego i rozwoju kariery w Google'u. Ciekawe przykłady z życia i terminologia agile są jej mocną stroną. Wydawnictwo: Onepress - 2018.

 

 

 "Czy jesteś tym, który puka" - Dariusz Użycki

Opis w przygotowaniu

 

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!