Mój wstęp do książki R. Bollesa "Jakiego koloru jest twój spadochron?"

W tym miesiącu mija 5 lat od śmierci legendy światowego doradztwa zawodowego Richarda N. Bollesa, autora bestsellera sprzedanego w ponad 10 milionach egzemplarzy "Jakiego koloru jest twój spadochron?" - Wspomnienie Bollesa - czytaj więcej. Bolles jest dla mnie ważną postacią, nie tylko dlatego, że jego książka zmieniła moje życie, ale też dlatego, że miałam okazję poznać go osobiście, a potem uczestniczyć w przygotowaniu polskiego wydania jego ponadczasowego poradnika. Spotkanie z nim noszę ciągle w sercu.

W polskiej edycji książki "Jakiego koloru jest twój spadochron?" wydanym przez StudioEmka ukazał się mój wstęp, którego obszerny fragment chciałabym tutaj przytoczyć. Ufam, że w ten sposób przyczynię się do popularyzowania tej ważnej pozycji dla osób poszukujących pracy i zmieniających zawód.

Książka dla mnie niezwykła

"Po raz pierwszy zetknęłam się ze "Spadochronem" w 2007 roku. Przeczytałam wtedy polskie tłumaczenie książki z 1993 roku, wydane przez FISE, a zaraz potem jej amerykańską edycję z 2008, wydaną przez Ten Speed Press. Porównanie obu wydań doprowadziło mnie do prostego wniosku, że polskim czytelnikom jest pilnie potrzebne nowe tłumaczenie. „Spadochron” w Stanach Zjednoczonych jest aktualizowany co roku od 40 lat. A u nas minęło 17 lat od jedynego, praktycznie nieosiągalnego dla polskiego Czytelnika wydania.

Bolles pięknie pisze o wizji, naszym marzeniu, które w pewnym momencie staje się celem do osiągnięcia. Ta wizja jest podstawą do planowania kariery i poszukiwania pracy.

„Jeśli decydujesz się osiągnąć pełnię swego marzenia, swojego najukochańszego marzenia, takiego, za które oddałbyś życie, jestem pewien, że włożysz w to całą swą duszę. Bo najczęściej to właśnie siła pasji odróżnia tych, którzy w poszukiwaniu nowych dróg kariery odnieśli sukces od tych, których udziałem stała się porażka”.

Mój wstęp do książki R. Bollesa "Jakiego koloru jest twój spadochron?"

Wizja, która nadaje sens działaniom

Taka właśnie wizja pojawiła się przed dwoma laty w mojej głowie: wyobraziłam sobie Ciebie Drogi Czytelniku, że trzymasz w rękach tę oto książkę, kupujesz ją w księgarni, czytasz ją i odkrywasz dzięki niej coś bardzo ważnego dla siebie. Ja sama dużo zawdzięczam Bollesowi, bo dzięki jego książce i warsztatom przez niego prowadzonym, w których miałam szczęście wziąć udział,  uświadomiłam sobie, co sprawia mi autentyczną radość i co jest dla mnie źródłem motywacji. Pomogła mi ona bardzo w mojej osobistej zmianie związanej ze ścieżką treningu rozwoju zawodowego (inaczej tzw. coachingiem kariery). I to był impuls do rozpoczęcia starań, aby tytuł Jakiego koloru jest twój spadochron? znalazł się w polskich księgarniach. Głęboko wierzę, że i dla Ciebie spotkanie z Richardem Bollesem, jego filozofią planowania życia i kariery będzie ważną inspiracją. Życzę Ci tego z całego serca!"

Moja przygoda ze Spadochronem - czytaj więcej.

Niezwykłe dla mnie jest to, że filozofia poszukiwania swojej drogi zawodowej i życiowej drogi, poprzez gruntowną analizę samego siebie, opisana po raz pierwszy przez Bollesa w 1970 roku ciągle nie straciła nic ze swojej aktualności - Czego uczy nas Bolles - czytaj więcej.

Książka Bollesa, po latach, była dla mnie inspiracją do napisania swojego własnego poradnika "Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku". A jeszcze wcześniej - kanwą warsztatów. I znów wizja stała się motorem moich działań. Tę moją publikację traktuję jako wyraz wdzięczności wobec Dicka. Żałuję, że nie dane mu było za życia się z nią zapoznać, ale czuję jego wsparcie płynące z góry.

Justyna Ciećwierz

Justyna Ciećwierz, psycholog organizacji, coach rozwoju zawodowego, konsultant i trener.

 

Biuletyn Zmiana Zawodowa

Dziękuję za odwiedzenie mojej strony!
Mam dla Ciebie bezpłatny rozdział z książki
"Pracuj w zgodzie ze sobą. Zmiana zawodowa krok po kroku."
dostępny wraz z zapisem na biuletyn.
Zapraszam do zapisu!